FC Botoșani, învinsă la mare luptă de CFR Cluj într-un meci pe care l-a terminat în 10 oameni – VIDEO

CFR Cluj și FC Botoșani s-au întâlnit sâmbătă seară într-un meci care a contat pentru etapa a VII – a din Liga 1 și care s-a terminat cu scorul de 2 - 1.

La golul botoșănenilor a gafat fiul fostului antrenor al moldovenilor

Rămasă fără întreaga linie de atac după plecările lui Câmpanu, Dugandzic și Ofosu și cu Hăruț întors cu Covid de la naționala de tineret, FC Botoșani a părut a fi o pradă ușoară pentru CFR Cluj.

Vârful Debeljuh a deschis scorul încă din minutul 6, după o centrare a lui Camora.

Transilvănenii au avut o sarabandă de ocazii, însă contrar cursului jocului, moldovenii au egalat în minutul 26 prin albanezul Fili, care a reluat sub transversală după o greșeală a fundașului central Denis Ciobotariu, fiul lui Liviu Ciobotariu, fost antrenor al botoșănenilor.

Gazdele au reluat ofensiva, dar până la pauză s-a remarcat doar Chipciu, care la trei minute după egalare a trimis puternic din marginea careului, însă Hankic a respins spectaculos.

Astfel că primele 45 de minute s-au terminat nedecis, 1 - 1.

Mari ocazii FC Botoșani, gol CFR-ul

Roș-alb-albaștrii au încercat să joace fotbal și în partea secundă. Campionii au atacat mai mult, dar acțiunile cele mai frumoase i-au aparținut lui Keyta, care a făcut două curse de excepție pe stânga, însă la ambele coechipierii săi nu au reușit să trimită în poartă.

Dan Petrescu a făcut circ la un gol anulat pentru un fault în atac, moment în care a plecat de pe banca tehnică în tribune.

Clujenii au punctat abia în minutul 75 prin Vinicius, care a driblat neașteptat de frumos pentru un fundaș central și după o bâlbâială generală, survenită la o lovitură liberă, a făcut 2 – 1.

Șase minute mai târziu Moescu a primit al doilea galben pentru un fault la mijlocul terenului și a fost eliminat.

Deși în 10 oameni, FC Botoșani a terminat în ofensivă, reușind să îngrămădească formația gazdă, iar Ongenda trecându-și în cont un șut periculos din marginea careului mare.

Ianis de Botoșani

Marius Croitoru și-a titularizat fiul pentru prima dată în Liga 1 tocmai cu multipla campioană a României, însă l-a înlocuit după o jumătate de oră. De asemenea, căpitan de echipă l-a desemnat pe Ongenda, cel care anul trecut anunța că preferă să ajungă șofer de autobuz decât să mai rămână la FC Botoșani.

Așadar, antrenorul moldovenilor a mizat pe:

Pap – Plămadă (68 Chalkidiakis), Moescu, Șeroni, Țigănașu – Croitoru jr. (31 Târcoveanu), Ongenda, Florescu – Fili, Roman, Keyta.

În urma acestei înfrângeri, roș-alb-albaștrii ocupă locul 9 cu 8 puncte, însă mai pot coborî până pe 12 în urma disputării tuturor meciurilor din runda a VII – a.