FC Botoșani între extaz și agonie după un meci în care a avut victoria „în mână”

După o serie de înfrângeri care a complicat calculele pentru intrarea în play-off, FC Botoșani părea că poate continua să spere printr-o victorie pe terenul celor de la Astra Giurgiu.

Victorie care a părut posibilă până în minutul 80 al partidei când jucătorii lui Marius Croitoru au pierdut două din cele trei puncte.

Partida s-a disputat joi de la ora 17:00. După o primă repriză săracă în ocazii de gol, gruparea fanion a județului reușește să înscrie pe final, cu două minute înainte de pauză.

Golul botoșănenilor a venit după o centrare din lovitură liberă, balonul a ajuns la Papa, după o pasă a lui Chindriș, care înscrie cu exteriorul după ce mingea atinge bara.

În a doua repriză s-au remarcatmai ales jucătorii Astrei care au ratat mai multe ocazii. FC Botoșani, pe două linii, a încercat să-și protejeze punctele.

Iar asta până în minutul 80 când Montini egalează cu capul după un centrare din corner. Marius Croitoru, pe margine, este la un pas să facă o criză de nervi.

Scor final 1 - 1.

După acest egal, FC Botoșani ocupă locul 5 în clasamentul Ligii 1 cu 38 de puncte adunate, iar Astra Giurgiu se află pe poziția a 7-a cu 36 de puncte.

Iată echipele:

Astra: Lazar – Raspopovic, H. Sousa, Graovac, D. Bruno – Canadija, Boje Kane, Pahonţu – Stahl, Krpic, Răduţ

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Meleke, Holzmann – Papa, Florescu – Al Mawas, Ongenda, Keyta – D. Croitoru