FC Botoșani, festival de GOLURI într-un amical cu o revenire surpriză și doi jucători nou transferați - FOTOGALERIE

Echipa fanion a județului a disputat în această după-amiază, la Roma, un meci amical împotriva formației ieșene, Știința Miroslava. După 90 de minute de joc, scorul pe tabela de marcaj arăta 5-1 pentru roș-alb-albaștrii lui Leo Grozavu.

Scorul a fost deschis în minutul 15', de oaspeți, prin Tudorel Tudorache, pentru ca 10 minute mai târziu Neziri de la FC Botoșani să egalizeze balanța. La pauză, tabela a arătat 1-1. Repriza a doua a fost una presărată de goluri, acestea fiind marcate mai ales de jucători care nu prea au evoluat în acest debut de sezon competițional.

Antrenorul Leo Grozavu a avut ocazia în acest meci amical să-i vadă pe jucătorii nou transferați, Constantin Roșu care a evoluat la Oradea și care joacă pe poziția de mijlocaș dreapta, dar și pe Sergiu Popovici, fundaș stânga, venit de la Academica Argeș. Cei doi fotbaliști care s-au alăturat lotului FC Botoșani s-au regasit printre marcatorii partidei amicale de la Roma. Au mai înscris în poarta celor de la Știința Miroslava, Mihai Bordeianu și Rashid Browne. Mihai Bordeianu a revenit în teren după o accidentare lungă și în partida din această după amiază a ratat și un penalty. O altă revenire supriză în teren a fost cea a lui István Fülöp, care de asemenea s-a recuperat după o accidentare suferită în campionatul precedent.

(G.E.)

[[galerie-foto]]

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:44612:FC Botoșani dă peste un fost jucător în Cupa Ligii – AFLĂ cu cine joacă în primul tur ]]