FC Botoșani face egal cu Astra în deplasare după ce a avut două goluri diferență – VIDEO

Roș-alb-albaștrii au avut un start senzațional de partidă în meciul din prima etapă a noului sezon de Liga 1.

În minutul 5 Papa a trimis în transversală, pentru ca în minutul 20 Golofca să obțină un penalty care a fost transformat cu siguranță de Rodriguez: 0 -1.

Botoșănenii au evoluat în continuare dezinvolt și Ongenda a mărit avantajul în minutul 26, când a executat la colț o lovitură liberă, lăsându-l fără replică pe ex-botoșăneanul Lazar: 0 -2.

Moldovenii s-au deconcentrat pe finalul primei reprize și în minutul 41 Valentin Gheorghe a trimis în poartă cu capul, de la colțul scurt, mingea centrată de Radunovici: 1 – 2.

În minutul 54 Corban a scăpat singur cu portarul după pasa lui Golofca, a şutat la firul ierbii, dar Lazar s-a întins și a respins în corner.

Oaspeții au părut că au jocul sub control, numai că a intervenit neprevăzutul.

În minutul 71 Patache a fost eliminat, după ce, uitându-se în altă parte, a pierdut controlul asupra balonului și l-a lovit puternic pe tibie pe Radunovici. Chiar din lovitura liberă dictată după intervenția fundașului dreapta gazdele au făcut 2 – 2, prin Tiram, tot după o lovitură de cap.

După egalare, FC Botoșani a ținut în cea mai mare parte a timpului mingea departe de propria treime, evitând pericolul.