FC Botoșani, egal cu Academica Clinceni după ce a condus cu 2 – 0 – VIDEO

Roș-alb-albaștrii au deschis vineri etapa a VIII – a din Liga 1 împotriva unei nou promovate. Pe Stadionul Municipal, FC Botoșani a făcut 2 – 2 cu Academica Clinceni.

Asemeni precedentului meci disputat acasă cu Universitatea Craiova și de această dată moldovenii au plecat ca din pușcă.

În minutul 4 Țigănașu a marcat cu un șut la colțul lung, dintr-un unghi destul de greu, după o fază prelungită. Mingea a lovit bara din stânga porții, după care a intrat în plasă: 1 - 0.

În minutul 26 Ofosu, bine deschis la limita ofsaidului, a preluat excelent, a driblat portarul prin stânga, după care a marcat: 2 – 0.

După numai zece minute Buziuc a marcat, din doi timpi, cu un șut din interiorul careului. Faza i-a aparținut lui Vojtus, care bine scăpat la limita ofsaidului, a intrat în careu a șutat, Pap a blocat, mingea i-a revenit după care i-a pasat lui Buziuc: 2 – 1.

În minutul 45+2 Vojtus a reușit să restabilească egalitatea cu un șut superb, în cross, de la marginea careului de 16 metri, lateral dreapta, după o pasă primită direct din aut: 2 – 2.

Nu a lipsit mult chiar ca botoșănenii să piardă meciul, în minutul 86 oaspeții trimițând mingea în bară.

Antrenorul gazdelor a mizat pe: Pap – Hăruț, Miron, Kolesovs, Țigănașu – Rodruguez, Ongenda, Papa (59 Pierce) – Ofosu, Andronic (46 Moussa), Ashkovski (81 Câmpanu).

Echipa pregătită de Marius Croitoru ajunge astfel la al șaselea meci consecutiv fără victorie în Liga 1.