FC Botoșani bătută în 3 minute la Cluj, de un islandez – VIDEO

CFR Cluj a învins miercuri seară FC Botoșani în etapa a IV – a din play-off – ul Ligii 1 cu scorul de 2 – 0. Meciul a fost unul fără istoric, decis în doar trei minute de un islandez.

Două goluri și au omorât meciul

În minutul 26 Chindriș a respins în față, iar Sigurjonsson a șutat din marginea careului la colț, 1 – 0.

În minutul 28 Camora a executat un out, un clujean a prelungit cu capul pe spate și același Sigurjonsson, infiltrat în careu, a punctat cu stângul de această dată, 2 – 0.

Antrenorul roș-alb-albaștrilor a reacționat imediat, a scos un mijlocaș și a introdus un fundaș central, pentru ca la pauză să intre și un atacant, Kamara și decarul echipei, Ongenda.

Botoșănenii au început cu entuziasm repriza a doua și au dominat preț de 20 de minute, după care însă gazdele au reușit să echilibreze partida, dovedind din nou că sunt aproape imposibil de întors atunci când deschid scorul.

Mai ales că alb-vișiniii nu s-au sfiit să tragă foarte devreme de timp, cu îngăduința centralului Horia Mladinovici.

În minutul 88, Al Mawas și Latovlevici au fost eliminați după o încăierare generală.

Croitoru n-a stat decât un minut la vestiar

Tensiunile tot mai evidente dintre Valeriu Iftime și Marius Croitoru par să se fi resimțit și în ”Gruia”.

După ce la precedenta partidă, 2 – 1 cu Academica Clinceni, cei doi au avut un schimb de replici, iar tehnicianul a stat mai mult pe bancă și nici nu s-a bucurat la primul gol, pe stadionul dr.Costică Rădulescu, antrenorul oaspeților nu a stat decât un minut în vestiar la pauză, după care a revenit la teren.

El a folosit următorii jucători:

Hankic – Braun (88 Patache), Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Papa (30 Meleke), Rodriguez, Tîrcoveanu – Ashkovski (46 Ongenda), Croitoru (18 Al Mawas), Fili (46 Camara).

În ciuda înfrângerii, FC Botoșani rămâne pe locul 5 deoarece Academica Clinceni a fost învinsă la rândul său de Sepsi.