FC Botoșani a urcat pe 10, televiziunile şi ziarele vuiesc după reuşita lui Danci – VIDEO cu golul

FC Botoşani a învins luni seară, în deplasare, Sporting Club Vaslui, unicul gol fiind marcat de fundaşul central Cristian Danci. Acesta a executat în minutul 80, direct în vinclu, o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, după ce în urmă cu zece minute roş-alb-albaştrii rămăseseră în zece oameni prin eliminarea lui Marius Croitoru.

Şase puncte de retrogradare

Victoria din etapa a XXIII – a adus echipa fanion a judeţului până pe locul 10 în clasament, cu 29 de puncte, pe care îl poate pierde în cazul în care Concordia Chiajna pleacă neînvinsă de la Târgu Jiu, unde dispută cu Pandurii ultimul meci al rundei. Oricum, indiferent de rezultat, formaţia s-a distanţat la şase puncte de retrogradare.

Batem Vasluiul numai în minutul 80

Coincidenţă, ca şi în tur, FC Botoşani a marcat cu FC Vaslui tot în minutul 80 şi tot după câteva ocazii ratate de galben-verzi. Dacă atunci Codoban a înscri cu capul din colţul careului mic, de această dată Cristian Danci a avut o execuţie de excepţie. Comentatorul de la Digi Sport nu mai contenea cu laudele:
„Botoşaniul înscrie un supergol în inferiorate numerică. Ce gol! Ce reuşită! Minge imparabilă pentru Cerniauskas! Înmărmurit Liviu Ciobotariu după această execuţie superbă! Execuţie su-per- bă! Lovitură liber impecabil executată”.

Bijuterie, supergol, execuţie spectaculoasă

În studio, invitaţii, printre care fostul internaţional Ilie Dumitrescu şi jurnalistul Andrei Vochin, au întors pe toate feţele execuţia, părerea unanimă fiind însă că şutul a fost unul extraordinar.
„Botoşaniul a cîştigat derby-ul Moldovei, 1-0 cu FC Vaslui, printr-un supergol al lui Danci!”, a titrat Gazeta Sporturilor, în timp ce Pro Sport a notat:  "Danci-gol. FC Vaslui - FC Botoşani 0-1. Danci a înscris cu o execuţie spectaculoasă şi botoşănenii au realizat una dintre surprizele etapei”. Nici Digi Sport nu a făcut economie la capitolul laude: „Primul gol în Liga 1 marcat de Danci a fost o bijuterie!”