FC Botoşani a câştigat la Constanţa şi rămâne lider

Echipa fanion a judeţului a învins sâmbătă, în deplasare, cu 2 – 0 pe FC Farul Constanţa. într-un meci care a contat pentru etapa a XIX –a. Roş-alb-albaştrii s-au aflat pe mai tot parcursul desfăşurării ostilităţilor la timona partidei, cu excepţia unei perioade de aproximativ zece de la mijlocul reprizei a doua.
Farul Constanta FC Botosani

Scorul a fost deschis de Hadnagy, în minutul 19, când a reluat spectaculos, din semivole, o centrare a lui Croitoru, care recuperase o minge lângă linia de fund. Izbânda a fost pecetluită de Maghici, care a trimis mingea în poartă în minutul 83, după ce Fulop şutase în transversală. Unul dintre cele mai importante momente ale confruntării s-a consumat în minutul 28, când Sergiu Popescu de la gazde a fost eliminat pentru două galbene, după ce l-a lovit în testicule pe Croitoru.
Antrenorul FC Botoşani, Cristi Popovici, a făcut două schimbări extrem de inspirate, trimiţându-i pe teren pe Fulop şi Maghici, coautorul şi autorul celui de-al doilea gol. Prin victoria de sâmbătă FC Botoşani rămâne, cu 31 de puncte liderul seriei I a ligii secunde, la egalitate cu Săgeata Năvodari, dar cu un golaveraj superior. Tehnicianul botoşănenilor a mizat astăzi pe D. Vlad – Ţepeş, Poverlovici, Dinu (c), Acsinte – Ignea (69 Fulop), Vaşvari (65 Taban), Croitoru, Vraciu - Cârjan, Hadnagy (77 Maghici).