FC Botoşani a bătut în prelungiri la Buzău şi urcă în optimile Cupei României

Prima echipă a judeţului s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în optimile de finală ale Cupei României. Într-o partidă disputată în deplasare şi care a contat pentru 16-imi, FC Botoşani a învins pe Gloria Buzău cu 2 - 0.
Gloria Buzau fc botosani cupa romaniei
Cum a anunţat înaintea partidei, antrenorul roş-alb-albaştrilor a mizat pe rezerve, trimiţând în formaţia de start un singur titular, care a fost şi căpitan: Ciprian Dinu. Victoria a venit însă greu, abia în prelungiri şi după ce s-a apelat la trei titulari. Golurile au fost marcate de Cîrjan, în minutul 104, după un corner şi Vraciu, care a şutat din interiorul careului în minuntul 110.
Cristi Popovici i-a trimis în teren pe următorii jucători: Perianu - Maghici, Poverlovici, Dinu (cpt.), Drugă (88 Acsinte) – Vraciu, Taban, Ghinga, R.Radu (78 Fulop) – Tănasă (83 Cîrjan), Matei.