Doi băieţi ai şefului de la Polivalentă, campioni mondiali la qwan ki do

Doi componenţi ai CS Dao Botoşani, club condus de Eugen Ţurcanu, şeful Serviciului Public Administrare Baze Sportive şi Zone de Agrement din cadrul Primăriei Botoşani, au devenit campioni mondiali la qwan ki do.
Competiţia de profil a avut loc în perioada 22-23 aprilie în Rabat, capitala Marocului, iar Victor Trofin şi Florin Jâjâie au făcut parte din echipa naţională a României care a la proba de luptă cu arme tradiţionale a învins în finală reprezentativa Italiei. Cei doi sportivi au recidivat şi la proba de luptă cu centuri negre, unde în finală România au câştigat în faţa Franţei.  «Aceste rezultate notabile nu ar fi fost posibile fără sprijinul şi ajutorul directorului tehnic al QWAN KI DO România, Ovidiu Covaci, centură neagră 6 DANG, precum şi al antrenorilor lotului naţional Teodor  Nica şi Ştefan Nica, ambii centuri neagre 5 DANG. Aceste persoane coordonează destinele QWAN KI DO –ului de peste 20 ani în România », a afirmat Eugen Ţurcanu. Clubul pe care acesta îl conduce a participat şi la Turneul Internaţional Intercluburi, ce a reunit numeroase echipe la categoria grade şi centuri negre, competiţie la care a obţinut locul 2 cu o echipă care i-a avut în componenţă chiar pe preşedintele clubului şi pe Ciprin Coruţ şi Narcis Agachi.