Ciobotariu după victoria în prelungiri: Am crezut până în ultimul minut

FC Botoșani a obținut prima sa victorie din play-out, îndepărtându-se pentru moment de zona periculoasă a clasamentului.

Chiar dacă succesul cu Hermannstadt a venit la ultima fază, scor 1-0, Liviu Ciobotariu consideră că jucătorii săi meritau să câștige, controlând partida. Antrenorul se gândește acum la partida cu Dinamo, în care are șanse mari să se dueleze chiar cu fiul său, Denis Ciobotariu. Antrenorul de la Botoșani crede că Denis are șanse mari să fie pe teren și anunță că nu știe ce reacție trebuie să aibă în cazul în care el va marca.

Ciobotariu e fericit după victoria cu Hermannstadt

„Chiar dacă am înscris în minutul 90+3, victoria a fost meritată. Am controlat jocul, am avut multe situații de a marca. Meritam să câștigăm. Am crezut până în ultimul minut, am ratat și un penalty, dar cel mai mult am fost mulțumit de joc. Aveam nevoie de cele trei puncte pentru a pune capăt acestui blocaj. Îmi felicit echipa, am avut determinare, atitudine. Am jucat fotbal, am construit. Sunt bucuros.

Pot spune că e o victorie de restart. De cinci-șase meciuri nu reușisem să câștigăm. Avem speranțe pentru meciurile următoare. Nu știu dacă s-a pus problema demiterii mele. Eu am un contract ferm. Dacă dorește cineva să plec, ne punem la masă și discutăm. E un contract ferm, cu anumite clauze.

Dinamo e într-o formă foarte bună. Sunt convins că abia așteaptă meciul cu noi. Vor să-și ia revanșa pentru înfrângerea din sezonul regulat. Am mai jucat împotriva lui Denis, doar că el nu a fost pe teren. Dacă va fi acum pe teren, nici nu știu ce să fac. Dacă va marca, trebuie să fiu supărat, nu? Din ce am văzut, în ultima perioadă a jucat. Deocamdată ne bucurăm de această victorie” – a spus Liviu Ciobotariu, citat de Fanatik