Botoşaniul bate Timişoara în Banat şi îl îngroapă pe Grozavu – VIDEO

Moldovenii lui Costel Enache au gustat din nou dintr-o victorie în deplasare. Luni seară, în cadrul etapei a V –a din Liga, play-out, au învins la limită, 1 – 0, în celălalt capăt al ţării.

Meciul a debutat furtunos. În chiar primul minut Axente a şutat din suprafaţa de pedeapsă, iar portarul a respins în bară.

Bănăţenii au răspuns imediat. Vaşvari a şutat de puţin pe lângă poartă, iar Plămadă a fost aproape de autogol.

Meciul s-a mai liniştit, după jumătate de oră remarcându-se Ciucur prin două ratări din colţul de 6 metri.

În minutul 61 Golofca a avut o acțiune pe partea stângă, a intrat în careu, a întors pentru Axente, care l-a învins pe Straton și a deschis scorul.

Este primul gol al vârfului pentru moldoveni, în Liga 1.

După gol, Munteanu şi Roman au avut ocazii, dar Cobrea a fost la post.

Costel Enache a mizat pe următorii jucători:

Cobrea – Dumitraş, Plămadă, Burcă, Acsinte – Oaidă, Rodriguez, Cucu (78 Lorand Fulop) – Moruţan (69 Serediuc), Axente, Golofca (73 Chitoşcă).

În urma acestui rezultat FC Botoşani îşi consolidează locul 2 în play-out, iar ACS Poli Timişoara ajunge pe 6, ocupând locul care duce la barajul de rămânere în Liga 1.