Bombă la Mediaş : FC Botoşani a bătut în deplasare

FC Botoşani a furnizat prima mare surpriză a noului sezon din Liga I. Într-o partidă disputată vineriseară, roş-alb-albaştrii au învins în deplasare, 2 - 1 pe Gaz Metan Mediaş.
Gaz Metan FC Botosani 2
Băieţii lui Cristi Popovici au deschis scorul încă din minutul 15, prin Cârjan, care a fost angajat în colţul careului, şi-a făcut mingea pe dreptul, şi a reluat imparabil la colţ. Gazdele au egalat prin Llullaku în minutul 52, care a îndeplinit o formalitate, împingând din careul mic o minge în poartă, după o pasă pe 6 metri care a depăşit întreaga apărare a botoşănenilor. Golul victoriei a fost marcat de Hadnagy în miutul 74, după o degajare excelentă a lui Curileac şi o prelungire cu capul a lui Cârjan.
Este prima victorie din istorie obţinută de FC Botoşani în Liga I.
Până la disputarea celorlalte partide din etapa a II - a roş-alb-albaştrii sunt pe primul loc.