ACUM : FC Botoşani – Astra II Giurgiu 2 - 1 FINAL

Elevii lui Cristi Popovici vor da piept astăzi cu formaţia Astra II Giurgiu, antrenată de Constantin Gache, într-un meci care contează pentru cea de-a XIX-a etapă a ligii secunde de fotbal. Iată echipele:
FC Botoşani: Prisacă- Patache, David, Tincu (cpt), Atudorei- Vrabie, Spiridon, Vaşvari, Boroştean- Pălimaru şi Homneac.
Astra II Giurgiu: Miron, Santmare, Daniel Răzvan, Oprsal, Sandu Valentin, Teekloh, Cojenel, Ochia (cpt), De Amorin William, Tiago şi Rusu.
Vremea este înnorată pe Stadionul Municipal, sunt prezenţi circa 1.000 de suporteri care vor urmări partida de astăzi.
Min 1: Arbitrul central fluieră starul partidei
Min 3: Start agitat, botoşănenii încearcă să îşi creeze ocazii la poarta adversă, fundaşii giurgiuveni sunt atenţi şi resping.
Min 4: Lovitură liberă pentru Giurgiu, bate Sandu Valentin, mingea este trimisă mult peste poarta apărată de Prisacă
Min 6: Popovici se precipită la marginea terenului, antrenorul oaspeţilor se află pe bancă
A început să plouă pe Municipal
Min 10: Pălimaru flancat de doi fundaşi de la Astra II porneşte un atac pe partea stângă, însă nu reuşeşte să ducă mingea până aproape de poartă pentru a şuta
Min 17: Jocul este unul lipsit de ocazii importante, fotbaliştii ambelor echipe plimbă mingea pe teren
Min 19: Corner pentru oaspeţi, mingea este respinsă din careul mic de David
Min 23: Ocazie de gol pentru FC Botoşani, Botoştean atac pe partea stângă, pasă spre Vaşvari care şutează pe lângă poartă
Min 24: Şut de pe partea dreaptă, Prisacă iese pentru a respinge balonul şi cse iocneşte violent de un jucător de la echipa adversă, ambii sunt căzuţi pe teren şi primesc îngrijiri medicale
Prisacă este scos de pe teren pe targă şi dus la ambulanţă, în poartă intră Ovidiu Cherecheş, prima schimbare pentru FC Botoşani are loc în minutul 28. Jocul a fost reluat
De pe marginea terenului unde a fost scos şi jucătorul de la Giurgiu se face semn că acesta nu mai poate continua, în locul său a fost introdus în teren Fatai Kehinde. Accidentatul este Jose Tiago. Vasile Prisacă a fost preluat de ambulanţă şi transportat la Spitalul Judeţean Mavromati
Min 34: Şut din întoarcere a lui Boroştean direct în braţele portarului Bogdan Miron
Publicul spectator a început să îşi piardă răbdarea faţă de lipsa de inspiraţie a jucătorilor de la echipa fanion a judeţului, se strigă din tribune: "Panaramelor", "Băi, voi ştiţi să jucaţi fotbal sau nu?"
Min 39: Scorul este deschis de gruparea oaspete, golul este marcat Bogdan Rusu, este 0-1
Rezervele ambelor echipe au ieşit la încălzire
Min 44: Şut milimetric a lui Pălimaru, pe lângă poarta adversă, de la marginea terenului se arată 3 minute de prelungire pentru prima repriză
A  ieşit soarele pe Municipal
Min 45 + 3: Arbitrul central fluieră finalul primei reprize, jucătorii intră la vestiare, FC Botoşani este condusă cu scorul de 0-1 la pauză

Min 46 : A început repriza a doua, Patrichi i-a luat locul lui Vrabie.
Prisacă are factură de piramidă nazală cu deplasare.
Min 47 : Spiridon primeşte primul cartonaş galben după un fault la mijlocul terenului.
Min 48 : Şut cu efect al luji Boroştean din colţul careului mare, Miron respinge în corner
Min 49 : Amuzament cu atacanţii FC-ului. Se centrează în marginea careului mic, Pălimaru sare peste Patrichi şi îl faultează, iar acesta este scos de echipa medicală în afara terenului.
Min 52 : Începutul părţii a doua a jocului este alert, botoşănenii atacă cu mai multă convingere, giurgiuvenii fac la rândul lor acelaşi lucru când câştigă posesia.
Min 53 : Constantin Gache este în plină ceriză de nervi, gesticulează, ţipă , se scarpină în cap şi este aproape de a părrăsi suprafaţa rezervată staff-ului tehnic.
Min 54 : GOOOOOOOOOOOLLLLLL Şut senzaţional al lui Boroştean din afara careului, lateral stânga, poziţia sa preferată. Mingea este catapultată la vinclu, Miron plonjează disperat, dar este 1 - 1
Min 57 : Patrichi reia din 8 metri puţin peste poartă, după un corner
Min 59 : Încurajaţi de reuşită şi purtaţi în atac de public, roş-alb-albaştrii atacă şi mai viguros, oaspeţii continuă însă să evolueze deschis şi atacă atunci când câştigă balonul.
Boroştean a luat galben după ce a marcat fiindcă s-a dezbrăcat de tricou.
Min 60 : După câteva reprize de soare a început iar să plouă.
Min 62 : GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL Lovitură liberă din 20 de metri, în zona colţul careului de 16 metri. Execută Tincu la rădăcina barei, pe colţul scurt, Miron plonjează dar mingea "îl sare". Este 2-1.
Min 65 : Soarele a ieşit la propriu şi la fugurat pe Municipal.
Min 66 : Atacuri debordante ale băieţilor lui Cristi Popovici, talonat de un fundaş, Patrichi şutează din întoarcere în plasa laterală.
Min 67 : Lovitură liberă Astra II Giurgiu, mingea este trimisă în zid şi de acolo în corner, care rămâne fără rezultat.
Min 69 : Centrare şutată înşelătoare a lui Patrichi, mingea trece de puţin peste poartă.
Min 71 : Schimbarea la Astra II, intră Rotaru, iese Cojenel.
Min 72 : Fatai încearcă să îl lobeze pe Cherecheş duipă o incursiune pe dreapta, Ovidiu se arcuieşte şi respinge în corner
Min 73 : Oaspeţii atacă tot mai susţinut în încercarea de e egala, botoşănenii contraatacă atunci când au posibilitatea.
Min 76 : David trimite o pasă la un adversar chiar în marginea carelui, lateral dreapta, oaspeţii centrează, Cherecheş prinde cu siguranţă.
Min 78 : Constantin Gache mută din nou, Constantin îi ia locul lui Sandu
Min 80 : Cristi Popovici îşi biciueşte jucătorii de pe margine, Patrichi este ultimul care primeşte indicaţii.
Min 83 : Incursiune în zona centrală a oaspeţilor, mingea este trimisă în lateral de unde Teekloh şutează puternic, peste poartă însă.
Min 84 : Antrenorul oaspeţilor s-a mai liniştit, meciul este alert în cotinuare, FC Botoşani trăieşte periculos finalul.
Min 88 : Fază incredibilă la poarta botoşănenilor. Cherecheş iese dintre buturi în afara careului mare şi încearcă să protejeze balonul, însă Teekloh obţine un corner. Portarul botoşănean refuză să-i dea balonul pentru a ajunge la timp în poartă. Se bate până la urmă cornerul, care rămâne fără rezultat.
Min 90 :Ultima schimbare la gazde, Sandu îl înlocuieşte pe Pălimaru.
Min 90 + 1 : Portarul oaspeţilor bate o lovitură liberă de la mijlocul terenului, aruncă mingea în careu, botoşănenii resping.
S-au arătat trei minute de prelungiri, oaspeţii presează.
Min 90 + 2 : Centraluil Paul Unimătan este fluierat copios după ce a acordat o lovitură liberă la mijlocul terenului, bate din nou portarul Miron, se dă însă fault în atac.
Min 90 + 3 : Victorieeee!!! Centralul fluieră finalul partidei, FC Botoşani - Astra II Giurgiu 2 - 1. Băieţii lui Cristi Popovici obţin prima victorie din retur.