VICTORIEEE!!! FC Botoșani câștigă dramatic la Ploiești și urcă peste locurile direct retrogradabile și peste cele de baraj – VIDEO

Petrolul Ploiești și FC Botoșani au încheiat luni seară, pe ”Ilie Oană”, etapa a 7 -a din play-out – ul SuperLigii. Confruntarea s-a terminat cu scorul de 1 - 2.

Moldovenii au controlat startul partidei și au deschis rapid scorul prin Miron, care în minutul 5 a reluat din cădere mingea în poartă la o faza confuză în careul ploieștenilor.

”Lupii galbeni” au revenit însă rapid și în minutul 12 Irobiso a împins mingea în poarta goală după ce Kukic nu a reușit din două încercări să prindă o centrare la firul ierbii. Faza a fost însă una suspectă de fault la portar, moderatorul de la DigiSport susținând la finalul partidei că golul trebuia anulat.

În minutul 70 Hanca a executat o lovitură de la 11 metri acordată după o lungă analiză la VAR, în urma unei intervenții a lui Țigănașu asupra lui Musi. Kukic a plonjat hotărât în dreapta sa și a respins mingea trimisă de fostul dinamovist.

Până spre final, meciul a fost unul pe contre, fiecare echipă încercând să dea lovitura decisivă atunci când a avut posesia.

Până în minutul 86, când abia intrat de două minute pe teren, Mouaddib a executat periculos o lovitură liberă, găzarii nu au reușit să respingă și Sadiku a trimis mingea în poartă din careul mic.

Cu principalul Bogdan Andone în tribună, deoarece a fost suspendat, echipa a fost coordonată de pe margine de secundul Andrei Patache. Cei doi au mizat pe:

Kukic – Petro, Sadiku, Miron, Țigănașu – Florescu (84 Mouaddib), Dican (74 Filip), Aldair – Mitrov (84 Gligor), Kaprof (56 Lopez), Ofosu (56 Mailat).

În urma acestui rezultat roș-alb-albaștrii ocupă locul 6 în play-out, primul de deasupra liniei de retrogradare și de baraj.