Vasile Miriuță de la CFR: Cu ce ne-a surprins Botoșani?

Antrenorul din acest sezon al celor de la CFR Cluj a fost extrem de tranșant la conferința de presă de după partida disputată și pierdută la Botoșani.

Vasile Miriuță a declarat că echipa lui i-a plăcut doar în prima parte a meciului.

”Am început bine prima repriză, am avut o ocazie prin Jakolis, a venit golul, am avut 40 de minute bune, a venit acea centrare în minutul 40, nu ne-am apărat bine, 1 – 1, din păcate am intrat cu 1 – 1 la pauză. Le-am spus la pauză, mare grijă, dar în a doua repriză ce am făcut? Greșeală capitală în jumătatea noastră, din 30 de metri, lovitură liberă, 2 – 1„
Vasile Miriuță, antrenor principal CFR Cluj.

Cât despre FC Botoșani, Miriuță a declarat că a avut un avantaj pentru că ”e normal să joci acasă, să ai moral, să ai suporteri să fii mai lucid, nu am mai reușit să ne revenim”.

Per ansamblu însă, în ciuda scorului evident de pe tabela de marcaj, tehnicianul transilvănenilor a arătat că FC Botoșani a câștigat mai degrabă norocos.

”A venit acel gol în secunda 20 în repriza a doua. Avem jucători cu experiență dar și echipele mari clachează. Cu ce ne-a surprins Botoșani? Cu acel gol din lovitură liberă”

Ce i-a plăcut la acest meci?

”40 de minute din prima repriză, asta pot să spun că a fost partea pozitivă a meciului”