Vali Bordeanu: Pentru mine mâine, un punct ar fi un eşec

FC Botoşani se pregăteşte de ultimul meci care ar urma să fie disputat în acest an şi anume joi, 19 decembrie de la ora 13:00 în compania echipei Gaz Metan Mediaş. Meciul va fi al doilea din returul de campionat care ar urma să fie reluat după pauza competiţională.

Aşteptările de pe banca tehnică în privinţa meciului de mâine sunt ridicate date fiind înfrângerile ulterioare în lanţ dar şi faptul că această partidă se dispută pe teren propriu.
Este un meci important, un meci în care putem salva multe din acest retur de campionat, respectiv prestaţiile mai puţin reuşite pe care le-am avut până acum. Pentru mine şi ce le-am spus băieţilor e totul sau nimic pentru că, chiar nu ne permitem să mai pierdem vreun punct acasă”, a declarat Valeriu Bordeanu, antrenor principal interimar FC Botoşani.
Un avantaj pentru gruparea locală ar fi absenţele din primul 11 al adversarilor dar şi faptul că Gaz Metan a disputat ultimul meci, luni 16 decembrie şi o pauză scurtă pentru recuperare. Din rândul botoşănenilor incerţi pentru acest meci ar fi Sebastian Ghinga şi Gabriel Vaşvari care acuză dureri musculare.
„Pentru mine un punct ar fi un eşec”, a mai spus Valeriu Bordeanu care este optimist că FC Botoşani va pleca în vacanţă în umbra unui rezultat favorabil. (G.E.)