Umilință maximă la Giurgiu: FC Botoșani a încasat 5 goluri: Plecaţi acasă!

FC Botoşani se află în aceste momente pe stadionul echipei Astra Giurgiu pentru a disputa meciul din etapa cu numărul XV din campionatul primii ligi de fotbal. Se află alături de echipă şi preşedintele clubului botoşănean, Cornel Şfaiţer.

Oficialul botoşănean a intrat în direct la Digi Sport cu aproximativ 20 de minute înainte de fluierul de start al partidei când a vorbit despre ultimele cinci eşecuri ale elevilor lui Cristi Popovici şi şi-a exprimat astfel speranţa unei reveniri a rezultatelor pozitive.
E adevărat am avut un parcurs bun la începutul campionatului chiar dacă am întâlnit CFR sau Vaslui dar am avut un început în forţă şi mai ales în meciurile disputate în deplasare, în primele patru jocuri. Din păcate a venit acel accident de la Tg. Jiu unde echipa a fost depăşită la toate capitolele şi într-adevăr a urmat acel joc cu Petrolul care din punctul meu de vedere, cu puţine şanse puteam evita înfrângerea.
Dar cu toate că am avut cinci înfrângeri consecutive, nemeritate din punctul meu de vedere, am avut un joc Ceahlăul, chiar şi la Galaţi sau cu Petrolul când echipa a dat dovadă că are forţă, am alergat şi din punctul meu de vedere am fost lipsiţi de neşansă.
Ştim adversarul pe care îl întâlnim în această seară, o echipă cu jucători valoroşi, cu valori individuale în primul rând, ştim valoarea lor din campionatul trecut şi parcursul excelent de până acum. Noi sperăm să ne depăşim momentul, mai avem trei jocuri de disputat
”, a declarat Cornel Şfaiţer la Digi Sport.
FC Botoşani mizează în acest meci pe următorii: Curileac: Patache, Poverlovici, Dinu, Maghici – Fulop, Vraciu, Vaşvari, Tincu, Codoban – Cârjan.
Cristi Popovici pare să fi optat pentru o formulă nouă, 4 – 1 -  4 – 1, cu Fulop mijlocaş defensiv şi Cârjan drept singur vârf de atac.
Astra Giurgiu: Coman - Maranhao Morais Junior, Găman, Seidu Yahaya, Alexandru Matel - Takayuki Seto, Vincent Laban, De Amorim William, Constantin Budescu, Gabriel Enache - Yazalde Gomes Pinto.
Astra Giurgiu se află pe locul doi în clasament având adunate un număr de 29 de puncte în 13 meciuri în timp ce FC Botoşani a coborât pe locul 11 cu 19 puncte adunate în 14 partide oficiale.
UPDATE: În minutul 8 al meciului, Astra Giurgiu deschide scorul prin Enache care primeşte o pasă în preajma careului mic al lui Curileac de la Budescu
UPDATE: Amorim înscrie golul doi în minutul 16, în poarta lui Vasile Curileac după ce Seto reuşeşte să treacă de fundaşii botoşăneni
UPDATE: În minutul 32 Enache face dubla şi înscrie încă un gol în poarta lui Vasile Curileac care este învins fără vină din cauza greşelilor în lanţ făcute de fundaşii botoşăneni
UPDATE: Takayuki Seto înscrie pentru golul cu numărul patru în minutul 43 după ce Vasile Curileac respinge în față. Răspunzător pentru cele patru goluri pare a fi și Patache căruia comentatorii i-au dat șanse slabe în a mai intra pe teren după pauză
UPDATE: La pauză, Cristi Popovici face o singură schimbare pentru a întâri ofensiva şi îl introduce pe Ionuţ Matei în locul lui Codoban.
UPDATE: Cu doar 1 minut înainte de fluierul final al meciului, Yoda înscrie golul cu numărul cinci în poarta botoşănenilor.
Publicul spectator a început să scandeze : "Plecaţi acasă, plecaţi acasă" iar ulterior să numere continuu până la cinci.