Țiriac s-a ținut de cuvânt: Botoșăneanca Simona Radiș a primit două mașini de lux

În cadrul unui eveniment organizat astăzi la Țiriac Collection, salonul auto de la Otopeni, 22 de sportivi medaliați au fost recompensați pentru performanțele de la Jocurile Olimpice. Ion Țiriac a scos din buzunar o sumă importantă.

Cadouri pentru medaliați

Pe lângă cei 21 medaliați olimpici, a fost premiată și gimnasta Sabrina Maneca-Voinea, care s-a clasat pe locul 4 în finala probei de sol, contestația acesteia de la TAS fiind însă respinsă de Tribunalul de la Lausanne, scrie gsp.ro

În primul rând, sportivii au fost recompensați cu câte un automobil Hyundai, după cum urmează:

AUR - Hyundai Ioniq 5 (52.500 euro)
ARGINT - Hyundai Kona (25.500 euro)
BRONZ - Hyundai Bayon (20.000 euro)

Astfel, Fundația Țiriac a plătit aproximativ un milion de euro pentru toate autoturismele.

Sportivii au fost recompensați și cu medalii din aur de 14 karate, personalizate.

Asigurare

Totodată, prin intermediul firmei Allianz Țiriac, sportivii vor primi și o asigurare de viață, în funcție de medalia obținută:

Aur - 165.000 euro
Argint - 125.000 euro
Bronz - 90.000 euro

Vor primi și asigurare RCA și Casco pentru mașinile primite, iar acestea vor fi valabile până în 2028.

Sportivii care au câștigat două medalii au primit câte două mașini, printre aceștia aflându-se și Simona Radiș.

Botoșăneanca a obținut o medalie de argint și una de aur la Jocurile Olimpice de la Paris.