SPECTACOL pe Stadionul Municipal, galeria Rapidului a luat cu asalt Peluza Marian Crudu, jucătorii și-au răsplătit suporterii cu victoria – GALERIE FOTO & VIDEO

FC Botoșani întâlnește formația Rapid într-un meci care a început de la ora 21:30. Meciul s-a transformat într-un spectacol însă deocamdată în tribune, sute de ultrași rapidiști veniți de la București făcând arena să vibreze.

Au ajuns cu patru autocare și o sumedenie de autoturisme mici iar spațiul alocat galeriei oaspete a devenit neîncăpător, astfel că mai mulți membri ai galeriei s-au așezat în zona alăturată.

Încă de la fluierul de start au început să cânte și să scandeze afișând un banner de mari dimensiuni cu sigla clubului și fluturând steaguri și fulare. Par neobosiți în procesul de încurajare al echipei, neavând nevoie de vreo pauză.

În oglindă, în spațiul unde ar fi trebuit să se afle galeria FC Botoșani este pustiu.

Câteva mii de suporteri botoșăneni s-au așezat în tribune și urmăresc partida care este una disputată încă din prima repriză, semn că spectacolul făcut de galerie s-ar putea transpune și pe teren.

Iată echipele aliniate în teren:

FC Botoșani: Ed. Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – E. Papa, Ed. Florescu, Ongenda – Matheus, M. Roman I, R. Fili

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, J. Morais – R. Moise, Crepulja, Al. Albu – Pănoiu – Ad. Bălan, N. Carnat

UPDATE:

După 80 de minute în care s-au remarcat ocazii pe poartă de la ambele echipe, însă cu posesia în favoarea botoșănenilor, cei care deschis scorul sunt rapidiștii.

Marzouk a înscris cu capul din șase metri după o centrare a unui coechipier și astfel și-a dus echipa extrem de aproape de victorie.

Jucătorii de la FC Botoșani au strâns rândurile pentru a salva un punct din acest meci, însă în minutele rămase din partidă nu au reușit să schimbe scorul de pe tabela de marcaj.

Înfrângerea a fost practic confirmată în minutele de prelungiri când Alami a reușit să marcheze al doilea gol iar Rapid a luat toate punctele de la Botoșani.