Şfaiţer : Poţi fi pedepsit; bagă terenul de urgenţă în reparaţii

Cele două partide disputate după ninsoare şi ploaie în retur şi-au pus serios amprenta asupra gazonului Stadionului Municipal. Deşi vremea de vineri a fost una ideală pentru fotbal, gazonul s-a prezentat la partida cu Chindia Târgovişte, încheiată cu scorul de 1 – 0, cu zone fără iarbă, lucru care în opinia preşedintelui FC Botoşani a afectat prestaţia roş-alb-albaştrilor.
Cornel Sfaiter presedinte FC Botosani vrea sa repare urgent gazonul
Suprafaţa de joc va intra astfel urgent în reparaţii, mâine urmând să sosească în oraş reprezentanţii firmei controlate de Adrian Oprişan pentru a demara lucrările de refacere a gazonului. Cornel Şfaiţer a trăit cu mari emoţii ultimele zece minute, însă crede că băieţii lui Cristi Popovici au evoluat bine, au avut posesie şi determinare, dar le-a lipsit norocul la finalizare. Redăm mai jos cele mai importante pasaje din declaraţiile făcute de Cornel Şfaiţer la finalul partidei.

"I-a avantajat pe ei suprafaţa de joc"

Probabil şi terenul pe care l-am avut astăzi la dispoziţie a fost un impediment, s-a văzut asta, că i-a avantajat pe ei suprafaţa de joc, dar sper ca ratările pe care le-am avut astăzi să le concretizeze atacanţii şi cei care le-au ratat în meciurile în care au mai rămas, mă refer în meciurile cu Slobozia şi Brăila pentru că avem două jocuri extraordinar de importante, ar fi extraordinar să obţinem maximum.
Important este că echipa a fost concentrată, a vrut, dar n-am avut acel noroc pentru că au fost foarte multe faze la care ne puteam detaşa. Au avut şi ei un portar într-o zi de excepţie, Perianu.

"Eram fanatic cu suprafaţa de joc şi acum toată lumea îmi dă dreptate"

Am avut emoţii în ultimele zece minute, că ştii cum e fotbalul, în momentul în care ratezi mulţi poţi fi pedepsit.
Sper să ne facem acel teren care l-am avut cinci ani consecutiv, ştiţi foarte bine că eram fanatic cu suprafaţa de joc şi acum toată lumea îmi dă dreptate, inclusiv spectatorii din tribună m-au întrebat de starea terenului, deci atunci se vede spectacol, când ai o suprafaţă de joc bună.
Oficialul clubului a refuzat să comenteze arbitrajul.
CITEŞTE ŞI:
 Antrenorul de la Chindia atac la arbitraj şi "joc de culise marca Heleşteanu" - VIDEO