Șfaițer a măturat cu “Hoțugan” după Dinamo - Iași: Am 27 de ani de când sunt în fotbal, dar așa ceva nu am văzut niciodată

În cadrul etapei a patra a play-out-ului SuperLigii, Dinamo a învins Politehnica Iași cu 1-0.

După doar 20 de minute de la startul partidei, Poli Iași a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Rachid Bouhenna. După mai multe ocazii ratate de elevii lui Zeljko Kopic, Dinamo a reușit să marcheze în minutul 90+3 prin Ahmed Bani, informează digisport.ro.

„O înfrângere usturătoare (n.r. Dinamo - Poli Iași 1-0). Am jucat 70 de minute în 10 oameni. Nu am înțeles eliminarea lui Bouhenna. Am 27 de ani de când sunt în fotbal, dar așa ceva nu am văzut niciodată.

Ne așteptam ca brigada de arbitri să arbitreze corect. Cum i se zice? Hoțugan? (n.r. aluzie la Ovidiu Hațegan). Arbitrajul a fost doar într-o singură direcție. Sunt foarte supărat de maniera de arbitraj. Dinamo nu cred că avea nevoie de ajutorul lor (n.r. arbitrilor).

Noi nu am arătat urât ca joc și ca prestație. La pauza meciului am mers în vestiar la jucători și i-am încurajat, chiar dacă evoluam în minus. Nu e simplu să joci 70 de minute în inferioritate numerică.

Cred că și Dinamo merita să aibă un jucător eliminat (n.r. Homawoo l-a faultat pe Luca Mihai și a văzut cartonașul galben).

Mai avem multe meciuri de jucat. Mai sunt cinci jocuri și avem timp să ne redresăm. Vom încerca să obținem maximum. Putem să ne salvăm de la retrogradare. Poli Iași va fi la anul în SuperLigă”, a declarat Cornel Șfaițer, președintele Consiliului de Administrație de la Poli Iași, după meciul Poli Iași – Dinamo.

Astfel, ”Câinii” urcă pe locul șapte al play-out-ului, loc care duce la barajul de promovare/menținere.

(Foto: gsp.ro)