Scor alb pe Stadionul Municipal! Craiova în căutarea victoriei pleacă de la Botoșani cu un punct

Echipa care se bate în acest sezon competițional pentru titlul de campioană nu a reușit să-și adjudece victoria sîmbătă seară pe Stadionul Municipal din Botoșani.

CS Universitatea Craiova a venit în nordul Moldovei decisă să-și adjudece cele trei puncte puse în jos, într-un context în care tehnicianul de la FC Botoșani declara înaintea partidei că echipa sa este slăbită din cauza infectărilor cu Covid-19 în rândul jucătorilor.

Pe teren, în primele 45 de minute de joc cele mai importante ocazii au aparținut în schimb botoșănenilor care însă nu au reușit să finalizele pentru a schimba tabela de marcaj.

Prima ocazie de gol a apărut în minutul 10 când grecul Halkiadakis are o ratare monumentală spre disperarea lui Marius Croitoru care a urmărit meciul din tribună.

Zece minute mai târziu s-a înregistrat o nouă șansă pentru FC Botoșani prin Jonathan Rodriguez care trage din afara careului, dar mingea trece pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Craiova s-a dezlănțuit pe final de meci când a adoptat un joc ofensiv care s-a soldat cu o cascadă de ratări la poarta lui Eduard Pap. A beneficiat de mai multe lovituri de colț însă balonul s-a încăpățânat să intre în poartă iar astfel partida s-a terminat 0- 0.

Iată echipele:

FC Botoșani: Pap - Patache, Chindriș, Haruț, Țigănașu - Rodriguez, Florescu - Ongenda, Keyta, Tîrcoveanu - Fazos

CSU Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, M. Constantin, Bălașa, Vătăjelu - Nistor, Bic, Căpățînă - Ofosu, Mamut, Cîmpanu