Sănătatea Darabani a promovat în Liga 3 după un meci neverosimil cu 7 goluri - GALERIE FOTO

Județul Botoșani are de sâmbătă o echipă în al treilea eșalon fotbalistic. Campioana județului, Sănătatea Darabani, a câștigat barajul de promovare în Liga 3 după un meci extrem de spectaculos disputat la Onești.

În tur, echipa celui mai nordic oraș al României a învins acasă cu 1 - 0 pe Viitorul Curița din Bacău, iar în retur a câștigat cu 4 - 3. Desfășurarea partidei a fost însă neverosimilă. După zece minute de joc băieții antrenați de Radu Cașuba, golgeterul CSM Suceava din anii 80, conducea deja cu 3 - 0 prin tripla lui Cărăbuș, însă băcăuanii au revenit senzațional și au egalat în minutul 72. Când totul părea că se năruie, gazdele au rămas însă cu un jucător mai puțin și dărăbănenii au dat lovitura decisivă prin Ghiorghiciuc.

Sănătatea Darabani a fost însoțită de o inimoasă galerie, care a făcut deplasarea cu un autocar și două microbuze și alături de care a sărbătorit prima promovare a echipei orașului în Liga 3, la 35 de ani după ce a fost învinsă într-un baraj similar.