Salvare!!! FC Botoșani bate la Mioveni și scapă de retrogradare – VIDEO

CS Mioveni și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară în manșa retur a barajului pentru menținerea / promovarea în SuperLigă. După 1 – 0 pe ”Municipal” în tur pentru botoșăneni, pe ”Orășenesc” a fost tot 1 – 0 și tot pentru roș-alb-albaștri.

Dominare sterilă a botoșănenilor în prima parte

Moldovenii au început în atac meciul și au controlat ostilitățile, însă fără să își creeze vreo ocazie de a înscrie.

Doar Florescu și Aldair l-au întrebuințat pe portarul gazdelor prin două șuturi de la distanță.

Cum și argeșenii au fost extrem de prudenți, la cabine s-a intrat cu 0 – 0.

Bară Dican, gol Mailat

Cea mai mare ocazie a venit în minutul 50, când Dican a trimis cu capul în bară mingea venită dintr-o lovitură liberă executată de Florescu.

Băieții pregătiți de Bogdan Andone au continuat să țină jocul departe de propria poartă, însă dominarea a continuat să fie una sterilă.

S-au mulțumit să încerce poarta de la distanța, însă șuturile au ocolit buturile lui Croitoru.

Introdus de șapte minute, Mailat a fost angajat în careu de Dican, în minutul 62, însă s-a precipitat și a șutat pe lângă, din apropiere.

Același Mailat a fost angajat în minutul 74 de Florescu și de această dată extrema botoșănenilor nu a mai dat greș, 0 – 1.

Gazdele nu au fost în stare să replice, terminând confruntarea fără șut pe poartă.

Echipă cu surprize

Bogdan Andone a luat două decizii surprinzătoare, introducându-i în garnitura de start pe Celea și Fulop, care de săptămâni bune nu au mai jucat deloc sau extrem de puțin.