S-a produs minunea: FC Botoșani a bătut Oțelul și a obținut prima victorie din actualul sezon – VIDEO

Oțelul Galați și FC Botoșani s-au întâlniri vineri seară în etapa a 21 – a din SuperLigă, ultima din acest an. Meciul s-a terminat cu scorul de 0 – 2, iar roș-alb-albaștrii au obținut astfel prima victorie în campionat din luna mai.

Prima parte a jocului fără mari ocazii

Prima repriză a fost aprig disputată, cu botoșănenii neașteptat de curajoși.

Oțelul a avut mai mult inițiativa, însă fără a-și crea oportunități importante de a înscrie.

În aceste condiții, prima mare ocazie a apărut abia în minutul 56, când angajat singur cu portarul, Ilicic a șutat lamentabil în goalkeeperul gălățean.

Florescu, omul meciului

În minutul 63, la o fază oarecum asemănătoare, Rus, intrat la pauză, l-a faultat pe Adams din poziția de ultim apărător.

Arbitrul Bogdan Dumitrache nu a stat pe gânduri și l-a eliminat pe jucătorul gazdelor.

Iar Florescu a executat magistral lovitura liberă din preajma careului: 0 – 1.

Băieții lui Dorinel Munteanu au încercat să revină, însă moldoveni din nord au evoluat în continuare dezinvolt și nu s-au baricadat în propria treime.

Cea mai mare ocazie au avut-o tot oaspeții, prin Drole, care în minutul 85, a reluat în portar, din marginea careului mic.

Până la urmă a marcat tot Florescu, în primul minut din cele opt de prelungiri, după un atac prelungit al moldovenilor, 0 – 2.

Mihai Ciobanu, care este gălățean, s-a îmbrățișat cu unii spectatori.

Antrenorul din acte al FC Botoșani a mizat pe:

Ducan – Petro, Sadiku, Șeroni, Țigănașu – David (67 Dragomir), Dican, Florescu – Dragu (67 Cioiu), Ilicic (92 Lorand Fulop), Adams.

Roș-alb-albaștrii rămân pe ultimul loc, ia spre final spectatorii, prezenți în număr destul de mare la stadion, le-au strigat: B-ul, B-ul!

Este prima victorie a botoșănenilor în actuala ediție a SuperLigii.