Pro Volei - prima victorie în Divizia A, obţinută cu proteste ale adversarilor

Fetele de la Pro Volei au reuşit sîmbătă dimineaţă să obţină prima victorie pe prima scenă voleibalistică a ţării. Ele au învins cu 3 – 1 pe CSM Bucureşti.

ProVolei

În faţa unei asistenţe reduse, de doar aproximativ 300 de spectatori, primul set l-au cîştigat cu 25 – 7, al doilea l-au pierdut cu 16 – 25, iar pe celelalte două şi le-au adjudecat cu 25 – 8, respectiv 25 – 19. Meciul s-a încheiat cu protestele vehemente ale antrenorului străin a echipei din capitală, care a reproşat arbitrului faptul că punctul victoriei ar fi fost acordat eronat gazdelor. „E o victorie, sperăm să fie şi altele… Meci de Divizia A, se joacă, nu poţi să pleci cu ideea că, cine vine aici e învins. În setul al doilea a fost o cădere cum am mai păţit-o şi în meciul de la Lugoj, numai că de data asta ne-am revenit că aţi văzut cît de repede se strică treaba. Sunt bucuros că au recuperat foarte multe mingi în apărare, au funcţionat apărarea şi blocajul foarte bine”, a declarat la finalul partidei Aurel Ioniţă, antrenorul Pro Volei. Dacă publicul larg a cam lipsit, lucru pus de preşedintele Pro Volei Cătălin Buhăianu pe seama schimbării orei de disputare a partidei (11:00 în loc de 13:00), în schimb la oficială au fost prezenţi prefectul Cristian Roman, viceprimarul Florin Ghiorghiţă, primarul de Săveni Relu Tîrziour, dar şi, noutate, omul de afaceri Victor Mihalachi, care a stat chiar lîngă primul reprezentant al Guvernului în judeţ.