Popovici : Meritam să cîştigăm astăzi după cum am jucat

Dezamăgire pe banca tehnică botoşăneană. Cristi Popovici, antrenorul grupării FC Botoşani s-a arătat dezamăgit de scorul final al partidei cu Viitorul Constanţa, în condiţiile în care prima parte a partidei înclina balanţa victoriei spre tabăra gazdelor. Iată ce a declarat Cristi Popovici la finalul întîlnirii dintre FC Botoşani-Viitorul Constanţa 2-2:
Reporter:Este greu să faceţi declaraţii după 2-2?
Antrenor: De ce? Am marcat două goluri şi zic eu că a fost un joc spectaculos, aşa cum ne aşteptam Viitorul a arătat că are o echipă foarte bună, zic eu şi din punctul meu de vedere cred că în prima repriză am tranşat meciul foarte clar prin cele două goluri marcate, au mai fost vreo trei situaţii foarte bune să marcăm şi am luat gol la finalul primei reprize în minutul 44, o greşeală individuală a făcut ca ei să prindă curaj pentru repriza a doua, iar noi să încercăm să dăm lovitura de graţie, să reuşim să marcăm golul trei. Am avut o ocazie foarte importantă cu Homneac în momentul în care a rămas unu la unu cu portarul din 6 metri, nu a ales soluţia cea mai bună şi am ratat. Golul de 2-2 iar, în minutul 94, pe final de joc consistenţa lor de atac a fost de cinci, şase pase în care nu a putut să intervină nici un jucător de-al nostru şi o execuţie foarte bună a atacantului lor care din nou a dat mingea în vinclu, practic au avut două ocazii clare şi au marcat. Au mai avut cu Pantelie în prima repriză cînd a dat cu capul şi a scos Vasile. În rest au avut un joc bun de posesie, s-au văzut jucătorii de calitate de aia sunt ţinuţi la Academia lui Hagi pentru că acolo cine nu face faţă e dat afară. Din păcate pentru noi, am pierdut două puncte importante, pentru că eu consider că trebuia să cîştigăm jocul acesta după modul în care s-au desfăşurat lucrurile în teren.
Reporter:La 2-0 mai credeaţi că se poate schimba soarta jocului?
Antrenor: La fotbal şi la 4-0 trebuie să fii vigilent, pentru că orice fază îţi poate aduce o schimbare radicală a modului în care curge jocul.
Reporter:Reproşaţi cuiva ceva referitor la partida de azi?
Antrenor: Cui să reproşez, echipei?…Mie?…Toţi suntem vinovaţi.  Iar de arbitri ce să zic, nu zic nimic de arbitri. Atît am avut convingerea că la Matei cînd a scăpat din nou singur, exact în faţa mea cînd s-a ridicat nu a fost offside, am convingerea că nu a fost aşa ceva, şi era din nou un moment cînd puteam să ne desprindem. În rest ce să le reproşez, băieţii au alergat, au muncit, asta e. Să realizăm că nu jucăm singuri. Este greu pentru că nu reuşim să ţinem un lot de jucători pe o perioadă mai îndelungată, fie că e vară sau e iarnă, schimbăm 10 jucători, 9 jucători, ori asta nu poate să ducă la o constanţă. Ne vin jucători valoroşi ce e drept, reuşesc să-i aduc liberi de contract dar din păcate sunt jucători valoroşi care în ultimul timp nu prea au jucat. Se vede asta şi pe randamentul lor, pe starea fizică pe care o arată. Noi îi aducem să ne ajute, dar de fapt asta e şi condiţia să îi ajutăm noi şi să îi repunem pe picioare. Aici cred eu că ar trebui mai multă atenţie.
Reporter: Ne vom întări prin venirea lui Marius Matei?
Antrenor: Nu ştiu dacă o să vină Marius Matei, e sigur un jucător foarte bun dar şi el nu a jucat atîta timp a fost accidentat şi în retur a venit la noi, a jucat în etapa a treia la Brăneşti după care nu a mai apărut deloc, nu a mai făcut pregătire, exact ce am spus mai devreme.
Reporter: Situaţia lui Bîlbă care e, vine înapoi?
Antrenor: Aşa am înţeles. Luni cred că va veni la Botoşani, la antrenament.
Reporter: Nu credeţi că au fost cîteva supercifialităţi din partea jucătorilor, în special în atac, la faulturi care nu au fost făcute cînd era cazul să fie făcute şi tot aşa.
Antrenor: Da, se poate să se fi întîmplat şi lucruri din astea mai des, dar totuşi am avut un adversar care ne-a pus în dificultate şi în duel 1-1 avînd calitate adversarul de multe ori te provoacă să faci un astfel de fault. De exemplu eu aş fi fost foarte bucuros dacă Vrabie sau Patache era inspirat la ultima fază aici în tuşă să facă un fault. Şi la fazele de atac, în prima repriză puteam rezolva meciul dacă reuşeam să facem un 4-0, pentru că am avut ocazii să realizăm acest lucru.
Reporter:Schimbarea lui Boroştean…
Antrenor: L-am băgat pe Ţigănaşu un jucător de viteză, am crezut că poate să aducă un plus, chiar a intrat, la prima fază a făcut foarte bine, a centrat în faţa porţii, a scos o fază periculoasă. Am crezut că mai bag un jucător proaspăt la mijlocul terenului, am încercat să îl bag şi pe Chiriac în locul lui Straton care avea probleme din prima repriză, pe Homneac în atac la fel, să revigoreze şi cînd a intrat a făcut-o destul de bine, a avut şi ocazia aia foarte bună să marcheze care poate schimba total soarta jocului.
Reporter: Straton are probleme fizice?
Antrenor: Probleme fizice, am înţeles că în înţepa ficatul, de la efort intens, nu se compară, că şi el în ultimul timp la Iaşi ce a jucat, în ultimul an a jucat trei meciuri. Perioada de pregătire a făcut-o după care s-a accidentat şi a stat trei săptămîni, nu a jucat nici un mei de verificare, a venit la noi a zis că încearcă cît se poate să ofere, din păcate din prima repriză a cerut schimbare.
Reporter: Credeţi că arbitrul Fridl va fi delegat şi la Ceahlăul?
Antrenor: Dar nici nu mă mai interesează.
Reporter: Pentru meciul cu Giurgiu veţi mai face mai multe schimbări?
Antrenor: Nici nu am posibilitatea să operez prea multe schimbări. Dar una peste alta, eu nu sunt nemulţumit de cum a arătat jocul. Atît pentru jocul cu Giurgiu ca să putem reveni pe o poziţie fruntaşă, să ne propunem să cîştigăm meciul de acolo. În cazul în care am cîştiga, zic eu că ar fi lucrurile în regulă, dacă nu din păcate, eu ştiu ne îndepărtăm aşa de visuri, cu toate că obiectivul pe care îl avem locurile 3-6, nu cred că ar fi o problemă să nu reuşim lucrul acesta.
Reporter: Aţi văzut Viitorul, credeţi că poate promova?
Antrenor: Eu cred că da. Pentru că ei nu o să aibă niciodată probleme de arbitraj, la pauză am înţeles că a fost delegatul lor acolo şi i-a săpunit pe domnii arbitri, s-a văzut lucrul acesta în a doua repriză şi venind şi cu forţa echipei, pentru că au jucători buni, nu putem comenta lucrul acesta. I-a atenţionat mai mult pe arbitri. Şi nu o să aibă probleme, este foarte important ca pe parcursul unui campionat să nu ai probleme de arbitraj, ba dimpotrivă, eventual să mai fie şi puţin ajutaţi, nu zic că s-a întîmplat lucrul acesta azi. Dar e important, într-un campionat cîteva decizii te pot duce cu 7-8 în plus, sau 7-8 puncte în minus, ceea ce e foarte important.
Reporter: Deci azi aţi pierdut două puncte…
Antrenor: Eu aşa consider după cum a fost jocul, doar aţi fost, aţi văzut, nu povestesc din cărţi, zic că meritam să cîştigăm. Că am avut momente de naivitate în care am primit golurile e clar că e vina tuturor, a echipei, a mea.
Reporter: Aţi vorbit după meci cu Valeriu Iftime, se pregătesc amenzi?
Antrenor: Nu amenzi. Dînsul mi-a mulţumit pentru ce a văzut azi pe stadion pentru că pînă la urmă acesta este lucrul cel mai important, să avem o echipă care să aibă ce oferi suporterilor. Şi eu zic că în prima etapă s-au marcat cinci goluri, azi au fost patru goluri, situaţii, ocazii multe, nu oferim jocuri închistate, cu doar un şut la poartă, spectacol….