Popovici: Din momentul acesta pot exista presiuni asupra mea ca antrenor

Cristi Popovici era supărat la finalul meciului cu Oţelul Galaţi când a pierdut cele trei puncte pe care le-a anunţat că vor trece în tolba Botoşaniului. Tehnicianul de la FC Botoşani a intrat în direct la Digi Sport şi a oferit explicaţii cu privire la meciul din această seară.
Cristi Popovici a spus că echipa sa se află într-adevăr la cea de-a treia înfrângere consecutivă, primele două fiind în faţa unor echipe puternice cum ar fi Pandurii Tg. Jiu sau Petrolul Ploieşti. Redăm în continuare declaraţia integrală a antrenorului de la FC Botoşani:

A venit înfrângerea din seara asta în urma unui joc pe care în prima repriză noi puteam să-l tranşăm în favoarea noastră pentru că pe lângă gol am mai avut două, trei ocazii foarte importante iar dacă intram la pauză cu 2- 0 cred că le era foarte greu celor de la Oţelul să revină.
Am insistat înaintea jocului vis a vis de jucători pe faptul că în cazul unei victorii reuşeam să revenim în lumina reflectoarelor, în sensul că apăream pe poziţia a cincea din clasament. Ştiam că Oţelul trece prin momente dificile pentru că au fost schimbări interioare, schimbare de antrenor, cu situaţia lor din clasament care nu era una roz înainte de meciul cu noi în sensul că aveau acumulate puţine puncte şi am crezut cu putem să obţinem un rezultat favorabil.
Din păcate pentru noi în repriza a doua am primit foarte repede primul gol al gălăţenilor, lucru care le-a dat un moral deosebit, sprijiniţi şi de aportul publicului au reuşit să ne împingă în propria treime până la venit şi golul doi în urma unor greşeli ale noastre.
[[banner]]
Ne pare rău, din momentul acesta practic fiecare meci pentru noi capătă o greutate aparte în sensul că pot exista presiuni asupra mea ca antrenor pentru că suntem ce-i drept la momentul acesta încă într-o poziţie relativ confortabilă, cu plus 1 în clasamentul adevărului, putem ieşi din starea asta doar cu o victorie sâmbătă împotriva Ceahlăului.
Nu au ieşit jucătorii relaxaţi de la vestiare, pe chestia asta am insistat, le-am spus că primul sfert de oră este foarte important pentru că gazdele cu tot elanul vor încerca să forţeze egalarea. Am primit gol la fază fixă, după aia puţin parcă s-a simţit aşa o cădere sau dimpotrivă s-a simţit elanul deosebit al Oţelului care a venit cu moral după golul egalizator.
Eu aş spune că am primit 16 goluri în 13 etape, dacă ne uităm în clasament sunt zece echipe care au primit goluri mai multe decât noi. Suntem totuşi o echipă nou promovată cum la fel dacă ne uităm în clasament am marcat mai mult decât opt, nouă echipe. Cred că suntem undeva pe la mijloc.
Mergem pe orice teren să ne batem de la egal la egal cu adversarul, nu venim să ne cantonăm în propria jumătate să încercăm la ciupeală să scoatem un punct cu toate că în repriza a doua asta a părut tactica noastră. Dar doar a părut, pentru că nu le-am cerut jucătorilor să se retragă, pur şi simplu ne-a împins Oţelul. (G.E.)