Pompierii botoșăneni, vicecampioni la minifotbal! UNDE a ajuns marele trofeu – GALERIE FOTO

După trei zile de fotbal de calitate, evenimentul sportiv organizat în acest an la Botoșani s-a încheiat cu festivitatea de premiere a participanților și a câștigătorilor.

"Cupa A.S.P.R." 2023 la minifotbal, organizată de Asociația Sportivă a Pompierilor din România, a ajuns la final.

Baza Sportivă Junior Botoșani s-a umplut începând cu ora 18:00, atunci când s-a dat startul finalei mici. Cele două pierzătoare din semifinale, ISU Brașov și ISU Gorj, s-au întrecut pentru locul III. După 1-1 în timpul regulamentar, gorjenii au reușit să  urce pe podium după loviturile de departajare.

A urmat apoi cea mai așteptată partidă a turneului, finala mare, între gazda ISU Botoșani și ISU Mureș. Încurajați din tribună de o galerie formată din colegi și microbiști, botoșănenii s-au apărat excelent în prima repriză, încercând să înscrie pe contraatac, iar la pauză scorul a fost 0-0.

Tactica nu a funcționat și în repriza a doua. Pompierii mureșeni au marcat două goluri spectaculoase, ultimul cu 10 minute înaintea fluierului de final. ISU Botoșani s-a dus pe atac, însă nu au reușit să înscrie golul de onoare, finala mare încheindu-se cu scorul de 2-0 în favoarea colegilor de la Mureș, care au devenit campionii acestei ediții.