FC Botoșani dă jucătorul începutului de sezon din Liga 1

În minutul 52 la meciul ACS Poli Timişoara – FC Botoşani din etapa I, Fulop a reuşit dubla, după o centrare a lui Bordeianu. A preluat pe piept şi l-a învins pe Straton.

Istvan Fulop a deschis scorul cu al patrulea său gol din acest debut de sezon. Mijlocaşul moldovenilor a ajuns deja la a treia reuşită spectaculoasă în Liga 1, după cele din meciurile cu CFR Cluj şi FC Voluntari, potrivit postului de televiziune DigiSport.

În minutul 6, Fulop a executat fără cusur o lovitură liberă de la marginea careului: mingea a lovit bara şi a intrat în plasă, o fază la care portarul Straton nu a avut nicio şansă de a respinge.

Primul gol al mijlocaşului de 26 de ani a venit pe teren propriu, în partida cu CFR (3-1). Atunci, el a dus scorul la 2-1 tot în urma unei execuţii din lovitură liberă.

Poate cel mai frumos gol al acestui debut de sezon de Liga 1 a fost înscris de Fulop la Voluntari, în meciul pierdut cu 2-4: l-a învins pe Bornescu cu un şut impecabil, mingea având o traiectorie deosebită înainte de a ajunge în vinclul porţii.

Vezi și: Antrenorul Timişoarei încremenit după 0 – 5 cu Botoşaniul: Nu mai poți vorbi de fotbal