O sportivă din Botoșani a făcut senzație la un Campionat European: A câștigat trei medalii de aur!!

Sportiva, un adevărat talent, a reuşit să se impună la toate categoriile la care a participat.

O halterofilă botoşăneancă a făcut senzaţie la Campionatul European de Haltere pentru Juniori şi Tineret organizat săptămâna aceasta în localitatea Eliat din Israel. Mai precis este vorba despre Sorina Hulpan legitimată în prezent la Clubul Sportiv Steaua.

Botoşăneanca a concurat la categoria 63 de kilograme şi a reuşit să obţină prima medalie de aur la stilul smuls, reuşind să ridice 92 de kilograme. Aceeaşi medalie a obţinut-o şi la aruncat, acolo unde Sorina Hulpan a reuşit performanţa de a ridica 114 kilograme.

În cele din urmă la total, botoşăneanca a obţinut tot medalia de aur, cu 206 kilograme. Pe locul doi s-a clasat turcoaica Berfin Altun cu 192 de kilograme ridicate. România are deocamdată 20 de medalii la acest Campionat European. (Sursa: Adevărul)