Moruţan, pasă de gol la debutul naţionalei de tineret în cursa pentru Euro

Naţionala U21 a României a început cu dreptul campania de calificare la Campionatul European din 2019, care va avea loc în Italia şi San Marino.

În primul meci din grupa 8, micii "tricolori" s-au impus cu 2-0 în Liechtenstein, cel mai slab adversar al elevilor lui Daniel Isăilă, care vor lupta pentru calificare cu Portugalia, Elveția, Țara Galilor şi Bosnia.

Puşcaş, care a avut o contribuţie crucială la promovarea în premieră a lui Benevento în Serie A TIM, marcând golul decisiv în victoria din play-off împotriva lui Carpi, a deschis scorul la Eschen exact înainte de pauză, cu o lovitură de cap, după centrarea lui Moruţan.

Vârful de 21 de ani a punctat din nou în minutul 72, când l-a învins pe portarul gazdelor tot cu o lovitură de cap, în urma pasei primite de la Ciobanu, şi a stabilit astfel rezultatul final.

Următorul meci al naţionalei U21 a României în preliminariile Europeanului din 2019 este programat pe 1 septembrie, tot în deplasare, cu Bosnia.

Echipa României cu Liechtenstein: I. Radu - Cr. Manea, I. Nedelcearu, Pașcanu, A. Radu - Casap (Oaidă 77), Dulca - Moruțan (A. Ciobanu 46), I. Hagi (Fl. Coman 69), Al. Mățan - G. Pușcaș. (Sursa: Digisport)