Moruțan a marcat pentru România 19, naționala celor mici umilită însă în Danemarca - FOTOGALERIE

Naționala sub 19 ani a României a pierdut categoric în Danemarca, pe stadionul Osterbro, într-un joc de verificare. Alb-roșii i-au învins pe galbeni cu 5 - 1 într-un meci în care singurul lucru pozitiv îl constituie evoluția mijlocașului ofensiv de la FC Botoșani.

Danezii au deschis scorul după 7 minute de joc prin Andreas Poulsen, iar în minutul 23 Holse a majorat diferența. La pauză scorul era deja 3-0, însă după revenirea de la cabine Olimpiu Moruțan a marcat golul de onoare.

Chindriș a marcat în propria poartă, dar românii au continuat gafele și Vlad Dragomir a ratat o lovitură de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit de Magnus Mattsson, cu zece minute înainte de final.

Alexandru Mățan s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit din primul "11" de Liviu Gheorghe.

Echipa de start a României: Costache - Boboc, Băluță, Dima, Neciu - Vidrășan, Dragomir-cpt. - Moruțan, L. Gheorghe, Micovschi - Sîntean.
Olimpiu Moruțan nu a fost convocat la naționala U21, astfel ajungând să joace la U19.