Loredana Toma, GHINION uriaș la Jocurile Olimpice, iese din concurs fără medalie

Sportiva din Botoșani a ieșit din concursul la haltere, la categoria 71 kg, după ce nu a reușit nicio ridicare la stilul aruncat.

Aproape de un record

La stilul smuls, halterofila a reușit să ridice 117 kilograme și să stabilească un nou record olimpic, însă reușita ei nu a fost validată de arbitri, care au considerat că sportiva nu a avut o execuție corectă, scrie digisport.ro.

La ultima încercare din concurs, halterofila din România ratează și ridicarea la 134 kg. Ea încheie concursul fără nicio încercare reușită la stilul aruncat.

Românca a început concursul cu două ridicări reușite la stilul smuls, de 111 kilograme, respectiv 115 kilograme.

La a treia ridicare, Loredana Toma și-a încercat norocul cu 117 kilograme. A reușit să ridice haltera de 117 kilograme, un nou record olimpic, dar ridicarea nu a fost validată de arbitri!

Oficialii au considerat că poziția brațelor Loredanei Toma la ridicare nu a fost cea corectă, astfel că exercițiul nu a fost validat.

La aceeași probă, americanca Olivia Reeves a reușit să ridice 117 kilograme și să stabilească noul record olimpic.

Loredana Toma, pe locul 11 în finală

Este a doua oară când o româncă trece foarte aproape de o mare performanță la Jocurile Olimpice. În finala de gimnastică pe aparate, la sol, Ana Maria Bărbosu a fost pe locul trei până ca arbitrii să valideze contestația echipei americane și să mărească nota lui Jordan Chiles, ceea ce a dus la izbucnirea unui scandal și, ulterior, la intentarea unui proces la TAS.

După prestația bună de la stilul smuls, datorită căreia era pe locul trei în clasament, Loredana Toma nu a reușit nici una dintre cele trei ridicări la stilul aruncat și a încheiat finala pe locul 11.

La ridicat, Loredana Toma a încercat la 131, 133 și 134 de kilograme.