Liceean din Botoșani, participant la un campionat european de alergare montană în Italia

În weekend, un tânăr de la Liceul cu Program Sportiv Botoșani (LPS Botoșani), alături de alți juniori, a luat startul la Campionatul European de Alergare Montană, ce a avut loc în localitatea Arco din Italia.

Cursa de la juniori I a măsurat în total 8 kilometri, cu două ture de câte patru kilometri, la care sportivii au avut parte de o priveliște superbă, cu trecere printr-un castel foarte vechi situat pe munte.

Dorneanul Gabriel Bularda, pregătit de antrenorul Cristian Prâsneac, nu a reușit să facă o cursă extraordinară, așa cum a reușit la Campionatul Balcanic, când a luat aurul, iar în final s-a clasat pe locul 16 la individual.

Dorneanul a punctat decisiv pentru Echipa României, care s-a clasat pe locul VI, din lot făcând parte și Cristian Stoian, de la CSM Târgoviște,  ce a venit pe locul 24 la individual și Liviu Murariu, de la LPS Botoșani, ce s-a clasat pe locul 26. Sursa: Monitorul de Suceava.