În sfârșit victorie! FC Botoșani bate la Mediaș și câștigă după 5 meciuri fără izbândă - VIDEO

Gaz Metan Mediaș și FC Botoșani s-au întâlnit vineri seară în deschiderea etapei a VIII -a din Liga 1. Meciul disputat în județul Sibiu s-a terminat cu scorul de 1 – 2.

Roș-alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 34, când Florescu i-a pasat în careu lui Patache. Fundașul dreapta a încercat să trimită mai departe către Ongenda, dar mingea a nimerit piciorul lui Butean și de acolo a ajuns în poartă, 0 - 1.

În minutul 58 moldovenii au obținut un penalty la o intervenție a lui Baco asupra lui Roman, însă Buzbuchi a parat mingea trimisă de Ongenda.

De la acea fază gazdele au rămas cu 10 jucători, prin eliminarea fundașului central medieșean.

În ciuda inferiorității numerice, Gaz Metan Mediaș a reușit să egaleze prin Deaconu, care a înscris cu o execuție superbă, de la 30 de metri, direct în vinclu, 1 – 1.

În minutul 87 Keyta a înscris din colțul careului mic, 1 – 2.