Iftime l-a desființat pe Acsinte la tv : minte puțină, să faci un asemenea gest, mi-e rușine

Valeriu Iftime a izbucnit la finalul partidei disputată de FC Botoșani pe terenul celor de la Astra Giurgiu. Nu a fost la meci și nici nu l-a văzut la televizor însă a aflat principalele coordonate care s-au petrecut în cele aproximativ 90 de minute de joc. Patronul de la Elsaco a avut un atac dur mai ales la adresa căpitanului Florin Acsinte. Redăm mai jos declarația integrală a lui Valeriu Iftime:

Nu am voce după un asemenea rezultat, nu am văzut meciul, doar am aflat rezultatul, sunt dezarmat total.
Am auzit de gestul pe care l-a făcut Acsinte, nu pot să spun decât că are minte puțină, Acsinte pe care noi îl punem căpitan, Acsinte care meciul trecut a făcut 11 metri, de la el a plecat 11 metri, dar să faci un asemenea gest, să lași echipa în 10 oameni în condițiile în care…ceva s-a blocat ceva în capul lui. Nu îl credeam în stare de așa ceva.
Pentru mine este rușinos că Botoșani a rămas în 10 oameni în meci la Astra, să fii desfăcut în toate părțile. Pur și simplu mi s-a făcut rușine de ce am aflat de la colegii mei care mi-au transmis din când în când.
 Leo Grozavu, negru de supărare: și-a lăsat echipa în 10 oameni, știe și el ce mult a greșit
Eu încă nu aș face o radiografie generală, dar la momentul acesta suntem în criză. Am avut primul meci la Mediaș puteam să câștigăm acolo, am avut un meci de infarct la Botoșani unde am avut un 11 metri la un henț care nu s-a văzut și am ratat în minutul 90. Cred că neatenția sau chiar lipsa de valoare a noastră au făcut să părem în criză. Eu cred că suntem într-un început de criză pe care sper să îl corectăm. Urmează un meci extrem de interesant cu cei de la Galați, acasă, după care la Cluj. În opinia mea dacă nu reușim să luăm șase puncte din următoarele meciuri chiar dacă vă dau o veste proastă deja intrăm în criză profundă.
Nu ar trebui să fim în pericol și la Galați dar sper ca Leo să poată să treacă, să aibă toate argumentele și puterile necesare, eu sunt convins că le are să ne punem pe poziție. Chiar am crezut că după meciurile din Turcia echipa poate mai mult și variantele pe care le avem noi în construcția unei echipe care să ne reprezinte cu succes, le aveam pe toate. Azi părem o echipă dezorganizată, în minutul 24, 2 – 0, om în minus, iar noi am fost la Giurgiu doar să vedem Dunărea, nu să jucăm fotbal. Din păcate.
 ACUM : Măcel la Astra, două goluri în 20 de minute, Acsinte eliminat, Astra - Botoșani 2 - 0 FINAL
Nu mă gândesc la șocuri de genul acesta (n.r. schimbarea antrenorului), din păcate pentru noi va fi șoc și la Cluj pentru că și acolo s-a schimbat antrenorul. În opinia mea e ultima soluție schimbarea de antrenor. Eu țin foarte mult la Leo și cred că își va reveni. Nu am ce să-i reproșez, în afară de faptul că am rămas surprins de echipă, cu Lazar în poartă și nu a jucat Tincu care făcea un cuplu bun de fundași cu Ngadeu. Portarul acesta Lazar care nu știu l-a născut Dumnezeu cu calități dar cu greșeli impardonabile și chiar s-a răsturnat căruța cu cei mai diletanți portari la Botoșani. El ne-a băgat în groapă la Cluj anul trecut, ne-a băgat în tur în meciul de la Ploiești unde am primit un gol de cascadorii râsului și am înțeles că azi din nou iar a greșit. Și mă îngrijorează soarta lui Oltean care e un copil în care am crezut foarte mult și m-am zbătut cu Leo pentru el că am crezut că o mare valoare dar am înțeles că astăzi a mimat fotbalul acolo. La primul gol a greșit el, la al doilea portarul și nu mai spun de Acsinte care i s-au terminat rezervele de inteligență de a făcut gestul acela.