Victorie în ploaie pe „Municipal”! FC Botoșani bate Rapidul lui Șumudică la primul meci cu noul portar – VIDEO

FC Botoșani a învins Rapid cu 2 - 0 în runda a 12 -a din Superligă. Partida s-a desfășurat pe Stadionul „Municipal” începând cu ora 18:15.

Joc slab în prima repriză

În debutul partidei a venit pe teren Ionel Rotărescu, un fost portar născut la Botoșani și care de-a lungul carierei a trecut pe la ambele echipe care s-au înfruntat în această seară.

A fost de altfel și primul meci apărat de noul portar al Botoșaniului Anestis Giannis.  În startul partidei au lipsit ocaziile mari de gol, iar jocul ambelor echipe a fost destul de static.

Prima șansă mare de gol a aparținut Rapidului, în minutul 25, prin Petrila. De partea cealaltă, FC Botoșani nu a contat în atac, pe parcurs remarcându-se Bodișteanu și Chică Roșă. Giuleștenii au fost aproape să marcheze în prelungiri, însă scorul primei reprize a fost 0 – 0.

S-a trezit Botoșaniul!

Ciobotariu și Șumudică nu au făcut nicio modificare la pauză. FC Botoșani a început mai curajos repriza secundă, iar în minutul 52 Chică Roșă a deschis scorul pe Stadionul „Municipal”, spre bucuria suporterilor.

Marcatorul golului a ieșit ușor accidentat în minutul 61 și a fost introdus Fulop.

Au urmat apoi minute bune de joc pentru FC Botoșani, care a ținut mingea departe de propriul careu. Pentru prospețime, Ongenda a fost înlocuit cu Kaprof, Junior cu Mouaddib, iar Bodișteanu cu David. A mai ieșit de pe teren și Florescu, fiind înlocuit de Matricardi.

Gazdele au forțat în atac, dar au tremurat în minutul 88 după o ocazie uriașă a lui Săpunaru.

În minutul 90, Aldair a rezolvat meciul după ce a marcat în poarta giuleștenilor. A plouat mărunt în repriza a secundă. Au fost 10 minute de prelungiri, iar scorul final a rămas 2 -  0.

5.000 de suporteri botoșăneni au venit la meci și 600 de rapidiști.

Liviu Ciobotariu a început meciul cu Anestis, Friday, Miron, Sadiku, Pavlovic, Junior, Ferreira, Florescu, Chica Roșă, Ongenda, Bodișteanu.

Jucătorii moldoveni au jucat pe o primă consistentă oferită de Electroalfa.