Iftime cu gândul la Leo s-a cătrănit pe Pustai: Îl dau afară!

FC Botoşani a pierdut în ultimul meci din etapa a 15-a, 1-3 cu Viitorul, în deplasare, iar prestaţia moldovenilor nu l-a mulţumit deloc pe finanţatorul Valeriu Iftime.

Dacă mă iau după acest meci, îl dau afară

Cristi Pustai a fost principala ţintă a lui Iftime, care a adus în discuţie numele fostului antrenor al echipei, Leo Grozavu.
"Meciul ăsta nu se pune. Dacă mă iau după acest meci, îl dau afară. Eu chiar vreau un antrenor pe termen lung, dar să nu se blocheze cu jucătorii. Când era Leo, la un moment dat, intrase într-o criză cu jucătorii şi nu mai puteam să-l ţin, din cauza nervozităţii şi a agresivităţii lui. Altfel, echipa asta el a adus-o până aici.
Sigur, Cristi e antrenor nou, dar echipa a jucat prost în acest meci. Pe vremea lui Leo Grozavu, nu ne dominau mulţi. Eu, dacă aş fi antrenor, aş juca mai agresiv şi aş încerca să fac fotbal cu ei. Nu mă mai tacticizez, stau în apărare şi să stea adversarii pe mine.

Îl lăudam pe Leo pentru faptul că nu avea frică

Eu când îl lăudam pe Leo Grozavu o făceam pentru agresivitate, pentru faptul că nu avea frică. Peste tot, aveam posesie, încercam ceva, chiar dacă luam goluri. dar jucam fotbal. Acum, când văd starea asta de vulpoi şi că stăm în apărare... Bineînţeles că luăm goluri", a declarat Iftime, la Digi Sport.
De asemenea, finanţatorul celor de la FC Botoşani l-a criticat pe Quenten Martinus, care a dezamăgit în partida de la Ovidiu, fiind schimbat chiar înainte de pauză. Cu toate acestea, Iftime recunoaşte că echipa depinde foarte mult de prestaţiile jucătorului care a fost la un pas să semneze cu Steaua în vară.

Martinus scăpat din toate lanțurile iobăgiei

"În prima repriză am fost zero. Am avut un Martinus care părea scăpat din toate lanţurile iobăgiei. Fugea şi dădea la oase, nu înţelegeam ce voia să facă de fapt. De aia l-a şi schimbat.
Eu cred că noi aveam o şansă dacă Martinus era în formă, pentru că îi putea hărţui. El s-a antrenat foarte bine, dar cred că s-a blocat din cauza mizei. Poate nu trebuia schimbat chiar în minutul ăla, ca şi cum era un pericol public. Oricum, am mari speranţe că poate mai mult şi sper să facă mai mult
", a precizat oficialul botoşănenilor.

Mai degrabă pot bate Steaua

Deşi s-a declarat dezamăgit de eşecul suferit în faţa echipei lui Hagi, Iftime consideră că Viitorul este un adversar mai greu de învins decât actuala campioană: "Mai degrabă pot bate Steaua".
În ciuda faptului că FC Botoşani era pe locul 12 în Liga 1, Valeriu Iftime nu are emoţii în privinţa retrogradării.
"Nu, nu mi-e frică de retrogradare. Deloc. Nu cred că retrogradăm, pentru că echipa poate juca. Pe mine mă deranjează partea asta financiară, care pare complicată. Sunt foarte mulţi bani pierduţi", a spus finanţatorul moldovenilor.