Și bătuți de ultima clasată, și avantajați de arbitru – VIDEO faza care a încins Petrolul - FC Botoșani

Dacă după înfrângerea de acasă, 0 – 1 cu Steaua, presa sportivă a fost aproape în unanimitate de acord că arbitrul Alexandru Tudor a avantajat FCSB, după eșecul de vineri, cu Petrolul Ploiești, situația se inversează.

Petrolul Ploieşti a obţinut prima victorie din acest sezon, 2-1 cu FC Botoşani, la capătul unui meci în care arbitrajul a fost din nou subiect de discuţie, scrie Digi Sport.
În finalul primei reprize, la scorul de 0-0, prahovenii au solicitat un penalty, în urma unei intrări dure a lui Plămadă asupra francezului Farina.
În ciuda protestelor jucătorilor lui Tibor Selymes şi a faptului că infracţiunea fundaşului de la FC Botoşani a fost evidentă, centralul Marius Avram a lăsat jocul să continue.
Iniţial, se părea că Farina a suferit o accidentare serioasă, dar jucătorul de 29 de ani a reuşit să continue jocul şi a rămas pe teren până în mintul 65, când a fost înlocuit de Nepomuceno.
În cele din urmă, eroarea lui Marius Avram nu a influenţat soarta partidei, Vlad Rusu şi Dacian Varga aducând după pauză victoria Petrolului.
”Lupii galbeni” au obținut prima victorie din acest sezon tocmai în fața roș-alb-albaștrilor.

CLICK ȘI VEZI FAZA LITIGIOASĂ

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:44515:Leo Grozavu după Petrolul: Nu avem la ce ne plânge că oricum nu ne crede nimeni! ]]