GSP: Tudor, omul de casă al Stelei - AFLĂ episoadele în care i-a ajutat pe roș-albaștri

În partida FC Botoşani - Steaua, 0-1, arbitrul Alexandru Tudor a avut un rol decisiv, refuzând un penalty clar botoşănenilor.

Reporterii ziarului din sport prezintă şapte episoade, de-a lungul a 10 ani, în care arbitru Alexandru Tudor şi-a confirmat statutul de "omul de casă al Stelei" şi i-a ajutat pe roş-albaştri. În sezonul 2005-2006, Tudor a fost decisiv pentru Steaua în derby-ul cu Dinamo, terminat 2-2. În minutul 24, la scorul de 2-0 pentru Steaua, nu l-a eliminat pe Bănel Nicoliţă după un fault întârziat asupra lui Mărgăritescu. Cu şase minute mai devreme Nicoliţă primise un "galben".

În sezonul 2007-2008, Steaua a învins pe CFR Cluj, 3-1, dar Tudor le-a refuzat clujenilor două penalty-uri clare. În minutul 58 nu a acordat penalty pentru CFR Cluj după ce Zapata l-a faultat pe Semedo. În minutul 78 nu a acordat pentalty pentru CFR Cluj după ce Ovidiu Petre l-a faultat pe la spate pe Culio.

[[readotherarticle:botosaneanul.ro:44152:Iftime cu gust amar și el după modul ordinar în care a arbitrat Tudor : A fost un pic anti-botoșănean ]]