Francezul fost la PSG adus de Botoșani a impresionat România după doar 20 de minute: Ce jucător a ajuns în Liga 1! - FOTOGALERIE & VIDEO

Hervin Ongenda, poate cel mai așteptat debut din istoria FC Botoșani, a bifat sâmbătă seară, în meciul câștigat de moldoveni cu 2 - 0 în fața AFC Hermannstadt, primele minute în Liga 1.

Mai toate publicațiile și televiziunile de sport s-au întrecut în laude la adresa noului decar al roș-alb-albaștrilor, care a părut a fi cu o clasă peste tot ceea ce era pe teren.

”Ce jucător a ajuns în Liga 1! Fostul coleg al lui Zlatan și Cavani a făcut spectacol la debutul în România”, a titirat DigiSport, care a notat că, Hervin Ongenda a avut nevoie de numai 20 de minute pentru a demonstra că este un super fotbalist care poate juca un rol extrem de important în eșalonul de elită al României.

Ajuns în Liga 1 la doar 23 de ani, după ce a crescut la PSG și a jucat și la echipa mare a parizienilor, alături de Ibrahimovic, Cavani, Lavezzi, Pastore sau Lucas Moura, Ongenda a impresionat încă de la debutul în Liga 1, la o săptămână de când s-a transferat la FC Botoșani.

Intrat în minutul 70, în locul lui Lorand Fulop, francezul s-a remarcat cu un serviciu ireproșabil. Au ieșit în evidență două faze în care le-a pus mingea "pe tavă" colegilor și doar portarul advers sau imprecizia lui Mihai Roman II au făcut ca scorul să rămână 2-0.

Prima dată, în minutul 83, l-a lăsat pe Chitoșcă singur cu portarul, cu o pasă printre picioarele căpitanului advers, dar șutul mijlocașului botoșănenilor a fost apărat de portarul Căbuz.

Apoi, în al doilea minut de prelungiri, l-a văzut pe Roman II demarcat în mijlocul careului și i-a centrat perfect, dar mingea trimisă de atacant cu latul s-a dus peste poartă.

”Nu aș putea spune când va fi Ongenda la capacitate maximă, depinde de cum reacționează la antrenamente. Surpriza mea e că e un jucător foarte modest, pentru nivelul de la care a venit. E foarte implicat la antrenamente, dispus la efort. Sub nicio formă nu e un jucător fițos sau mofturos. Participă cot la cot cu ceilalți jucători și asta mă face să cred că va fi un jucător foarte bun pentru noi. În continuare, eu mizez pe starul 'echipa', nu 'jucătorul'”,