Flavius Stoican, după victoria la limită de pe „Municipal”: Să fim realiști, chiar a fost un meci de muncă

FC Botoșani a câștigat la limită meciul cu Chindia, din prima etapă a play-out-ului, scor 1-0.

Antrenorul moldovenilor, Flavius Stoican, l-a lăudat pe marcatorul singurului gol, Sebastian Mailat, care a reușit o execuție superbă, cu o scăriță peste portar.

"Un meci destul de închis, care se putea decide doar printr-o execuție specială, cum a fost cea a lui Mailat. Chiar dacă nu a avut alte realizări, el este un jucător care face corect ambele faze, dar să nu uităm că este un jucător care marchează, care poate face diferența în momentele dificile.

Să nu-l uităm pe Dragu, care în unele momente poate să deblocheze apărarea adversă. Roman a avut execuții foarte bune atunci când l-am folosit. Importat e să fim realiști, azi (n.r. sâmbătă) chiar a fost un meci de muncă, meci care a așteptat o greșeală și greșeala a venit de partea lor și o execuție a lui Sebi Mailat", a spus Stoican.

Flavius Stoican a spus care este obiectivul echipei sale în play-out și "și-a făcut deja calculele".

"Sunt foarte importante aceste puncte pentru că avem ambiția noastră, am văzut cam cine sunt favoritele în acest play-out și e important să credem în forțele noastre și, cu ajutorul publicului în momentele dificile, să reușim să câștigăm fiecare meci de acasă cel puțin", a explicat Stoican.

Unul dintre titularii de la FC Botoșani, Alexandru Țigănașu, a revenit după o accidentare, însă a avut din nou ghinion, potrivit digisport.ro

"Țigănașu a revenit acum 4 zile, e un jucător de bază, poate am forțat lucrurile și l-am introdus din primul minut. Asta este, se întâmplă, dar avem două săptămâni de pauză și sper să-și revină.

E destul de binevenită pauza, pentru că au nevoie de odihnă, să se regenereze organismul și când începem, să fim apți sută la sută",