Final incendiar pe stadion, gol anulat pentru Rapid, FC Botoșani a dus luptă surdă să marcheze – VIDEO

FC Botoșani obține un punct din acest meci.

0 – 0 este scorul final în fața celor de la Rapid.

Finalul jocului a fost unul incendiar după ce Rapid a marcat și a fost la un pas de victorie însă golul a fost anulat pentru henț.

Golul a fost înscris în ultimele minute de joc de Kevin Soni introdus pe teren în repriza a doua.

Ulterior botoșănenii au dat năvală la poarta adversă și au avut mai multe ocazii pentru a obține prima victorie din acest campionat însă balonul a refuzat să intre între buturile adverse.

Partida s-a jucat pe Stadionul Municipal în condiții de vizibilitate redusă, la Botoșani fiind în vigoare un Cod Galben de ceață care a fost prelungit pe parcursul întregii zile, până la ora 20:00.

A fost meciul din etapa cu numărul 18 fiind ultimul pentru Andrei Patache ca antrenor interimar pe banca tehnică a celor de la FC Botoșani.

În prima repriză FC Botoșani a fost echipa care a dominat în teren și chiar a bifat mai multe ocazii la poarta oaspeților.

David Gabriel a avut un șut puternic spre poarta adversă în primele 20 de minute de joc însă Horațiu Moldovan, portarul celor de la Rapid a respins.

Câteva minute mai târziu, publicul a sperat din nou. Dican de această dată l-a pus la grea încercare pe portarul rapidist.

S-au înscris la ocazii și Florescu și Drole care au avut două șuturi peste poartă.

În partea a doua a meciului posesia a aparținut mai degrabă celor de la Rapid care nu au reușit totuși să se impună pentru a urca pe locul 2 în clasamentul SuperLiga.

Iată echipele:

FC Botoșani: Ducan - Mutombo, Dican, Pius - Benzar, Adams, David, Florescu, Țigănașu - N'Goma, Drole

Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Iacob, Braun - El Sawy, Albu, Kait - Bamgboye, Valle, Ioniță