FCM Dorohoi, victorie în prelungiri, de la 11 metri, în Liga III

A doua echipă a judeţului a obţinut cu mari emoţii victoria în cea de-a doua etapă a noului campionat din Liga III. Într-un meci disputat vineri după-amiază pe teren propriu, FCM Dorohoi a învins cu 1 – 0 pe Aerostar Bacău.
FCM Dorohoi victorie de la 11 metri cu Aerostar Bacau

Unicul gol al partidei a fost marcat de Mihai Bordeianu, în minutul 90+1, din penalty. Mijlocaşul a transformat lovitura de la 11 metri după ce Tudor Homneac a fost ţinut de tricou în suprafaţa de pedeapsă. Echipa pregătită de Vespazian Colban a dominat partida, dar nu a reuşit să concretizeze, în timp ce oaspeţii au ratat cea mai mare ocazie în minutul 62, când în urma unui contraatacat au şutat în bara porţii lui Roheţchi. La partida la care au asistat şi finanţatorul Victor Mihalachi, patronul SC Victor Construct SRL, dar şi antrenorul FC Botoşani, Cristi Popovici, gazdele au început partida cu o echipă din care trei sferturi dintre jucători au evoluat în trecut la FC Botoşani: Roheţki, Halip, Gherman, Vrabie, Ghiviziu, Bordeianu, Sandu, Homneac. În prima etapă FCM Dorohoi a remizat în deplasare, 1 – 1 cu Cetatea Târgu Neamţ.