FC Botoșani, victorie uriașă în zăpadă împotriva Viitorului lui Hagi – VIDEO

FC Botoșani și Viitorul Constanța au încheiat luni seară, într-un meci disputat pe Stadionul Municipal, etapa a XVIII – a din Liga 1, scor 1 – 0.

Confruntarea a avut loc în condiții speciale întrucât în după-amiaza zilei a început să ningă abundent astfel încât organizatorii au depus eforturi serioase pentru curățarea suprafeței de joc, care nu a fost în totalitate chiar un ”dreptunghi verde”.

Iar asta i-a dezavantajat pe băieții lui Gheorghe Hagi, mai tehnici și mai lipsiți de forță, fiind nevoiți deseori să renunțe la jocul combinativ care i-a consacrat.

Moldovenii au început avântat meciul și au deschis scorul în minutul 16 prin Ongenda, care a transformat în stil de mare jucător un penalty obținut de Roman.

Din nefericire, francezul s-a accidentat și a fost înlocuit până la pauză.

Odată cu trecerea timpului botoșănenii s-au tot retras, preferând să răspundă pe contraatac.

Cea mai mare ocazie s-a consemnat în minutul 88 dintr-o lovitură liberă trimisă în bară de gazde.

În urma acestui rezultat FC Botoșani ocupă locul 7 din Liga 1, cu 26 de puncte, doar cu unul sub play-off.