FC Botoșani, victorie uriașă cu CFR Cluj într-o atmosferă ca în vremurile bune: Botoșani! Botoșani! – VIDEO

FC Botoșani a debutat oficial în acest an duminică după-amiază pe ”Municipal”, unde a întâlnit pe CFR Cluj în cadrul etapei a XXII – a din SuperLigă. Meciul s-a încheiat cu rezultatul de 1 - 0.

Public minunat

A fost o luptă surdă în prima repriză, fără vreo ocazie clară de gol și fără vreo formație care să controleze ostilitățile.

Fața partidei s-a schimat după pauză și prima mare oportunitate de a înscrie a aparținut gazdelor, în minutul 51, când nou introdusul Lorand Fulop a reluat în Sava, din careu, după o combinație rapidă cu Kaprof.

Echilibrul s-a rupt în minutul 63, când Benzar a centrat de pe dreata, mingea a traversat careul ardelenilor și dintr-un unghi închis Florescu a reluat sub bară: 1 – 0.

Pe final a fost asediu la poarta moldovenilor, care încurajați însă de un public minunat, au rezistat eroic.

Atmosfera a fost ca în vremurile bune, mai ales după marcarea golului suporterii scandând în numeroase rânduri: Botoșani! Botoșani!

Fără vreun african în primul 11

La primul meci oficial pe banca tehnică a roș-alb-albaștrilor, Bogdan Andone a mizat pe un prim 11 cu opt jucători români și trei străini și fără vreun fotbalist african sau cu origini pe acest continent.

Iată fotbaliștii utilizați:

Ducan – Benzar (80 Petro), Sadiku, Miron, Țigănașu – David (94 Mitrov), Dican, Filip, Florescu (80 Ferreira) – Kaprof (82 Dragu), Ilicic (46 Lorand Fulop).

Meciul a fost arbitrat de o brigadă care l-a avut la centru pe Iulian Călin.

FC Botoșani continuă însă și după această victorie să ocupe ultimul loc în SuperLigă, aflându-se la 8 puncte de locul de baraj care i-ar putea asigura rămânerea în primul eșalon fotbalistic.