FC Botoşani, victorie la penalty-uri cu SC Bacău, aducem în oraş o echipă din liga I

Echipa fanion a judeţului a obţinut o calificare dramatică în 16 – imile Cupei României. Roş-alb-albaştrii au învins în deplasare, pe SC Bacău, cu 3 – 2, după loviturile de departajare. Au transformat Vaşvari, Fulop şi Cârjan şi au ratat Todoran şi Atudorei.
În schimb, Curileac a apărat de trei ori, astfel încât botoşănenii şi-au apropiat victoria. Meciul a fost unul de infarct. Astfel, în minutul 45, la ultima fază a primei reprize, Fulop a profitat de o nesincronizare între Ştirbu şi Agache, a trimis balonul spre poarta goală, dar Luncanu s-a repliat excelent şi a respins de pe linia porţii. În minutul 79, Ungureanu de la gazde a preluat o minge la 18 metri şi a şutat spectaculos în bara din dreapta a porţii oaspeţilor. În minutul 99 Todoran a trimis de asemenea în bară dintr-o lovitură liberă, din marginea careului mare, lateral stânga. Gazdele au jucat în prelungiri cu un om mai puţin după de Stoica a fost eliminat în min.92, când a primit al doilea cartonaş galben. Costel Orac a mizat pe : Curileac – Patache (83 Maghici), Dinu, Poverlovici, Atudorei, Bordeanu – Croitoru (51 Todoran), Vaşvari, Taban - Fulop, Boghian (71 Cârjan). Partida a fost arbitrată de Ionel Ivan din Brăila. FC Botoşani va întâlni în turul următor, pe teren propriu, o formaţie de liga I.