FC Botoșani umilită pe Arena Națională de FCSB, aproape de miezul nopții

FC Botoșani a pierdut pe Arena Națională cu FCSB într-un meci ce a contat pentru etapa a X-a a Ligii 1. Meciul a început la 21:45 și s-a terminat aproape de miezul nopții.

FCSB a început în forță, iar în minutul 7 Șeroni a fost aproape de un autogol, după o centrare de pe stânga a lui Moruțan. FC Botoșani a deschis însă scorul în minutul 19 prin Florescu care a șutat din afara careului.

Nici nu au apucat jucătorii lui Marius Croitoru să se bucure prea mult și asta pentru că două minute mai târziu FCSB a reușit să egaleze prin Denis Man. Faza a plecat de la același Șeroni, care a gafat inexplicabil în propriul careu.

Meciul a avut un ritm bun cu ocazii de gol la ambele porți.

1 - 1 a rămas scorul la pauză

FCSB a reușit să înscrie din nou în minutul 51 printr-un penalty obținut de Olimpiu Moruțan și transformat de Florin Tănase. Două minute mai târziu, Denis Man reușește să mărească avantajul.

După 20 de minute căpitanul roș-albaștrilor, Florin Tănase, a marcat un gol fabulos din lovitură liberă, direct la vinclu.

Partida s-a terminat 4 -1.

Echipele de start:

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Briceag - Olaru, Ad. Șut, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, Moruțan

Rezerve: Straton, Panțîru, Bg. Simion, Vînă, Buziuc, Ov. Popescu, Oaidă, Oc: Popescu, G. Enache

FC Botoșani: Hankic - Patache, Șeroni, Haruț, Țigănașu - Ed. Florescu, J. Rodriguz, Holzmann - M. Roman I, Toutouh, Caia

Rezerve: Ed. Pap, Plămadă, Papa, Tîrcoveanu, Târșă, Babunski, Melinte, Chalkidakis, S. Camara